Absolvent Masarykovy univerzity převzal „hamburskou nobelovku“

Aneb proč nepatříme mezi světovou špičku, ačkoli máme skvělé vědce? Jiří Friml, sedmatřicetiletý absolvent biochemie na naší Přírodovědecké fakultě, získal prestižní Körberovu cenu pro evropskou vědu za rok 2010.

Jiří Friml. Foto: Körber Stiftung

Jiří Friml. Foto: Körber Stiftung

Friml ji obdržel za studium rostlinného hormonu auxinu, který zásadně ovlivňuje růst rostlin, tvorbu listů, květů i kořene. Objevy Jiřího Frimla a jeho týmu jsou zásadního významu, o čemž svědčí kromě Körberovy ceny i dlouhá řada článků v prestižních vědeckých časopisech, jako jsou Nature a Science.

Máme to neobyčejné štěstí, že Jiří Friml přednáší také na Masarykově univerzitě. Jeho přednáška Vývojová a buněčná biologie rostlin je však uvedená v katalogu předmětů na úplném konci v sekci nazvané Další volitelné předměty. Zatímco na univerzitě v Gentu, kde v současné době působí, je Jiří Friml váženým profesorem, náš Informační systém jej zná jen jako jakéhosi doktora. Jeho přednášku si minulý semestr zapsalo pět lidí. Ostatní asi čekají, až za nějakých deset či dvacet let získá Jiří Friml opravdovou Nobelovu cenu. Pak bude pozván do Mendeliana, kde si jeho přednášku přijdou poslechnout všichni doktorandi z biologie – účast na ní totiž budou mít nařízenou povinně.

A proč nebádá Jiří Friml doma, ačkoli s Masarykovou univerzitou spolupracuje? Na podobnou otázku před rokem odpověděl deníku Aktuálně.cz toto: „Když pozoruji, jak se v České republice nekoncepčně snižují investice do základního výzkumu a zavádějí mnohdy nepochopitelná kritéria hodnocení vědeckého výstupu, považuji to za závažné znevýhodnění České republiky v evropském a světovém srovnání. Povede to k odlivu konkurenceschopných vědců, kteří by jinak rádi zůstali a produkovali špičkové vědecké výsledky doma.“ Doufám, že mí talentovanější spolužáci už balí kufry, aby to jednou také dotáhli daleko. Ale moc bych si přál, aby nemuseli. A věřím, že se všichni přičiníme, aby se špičkové vědě dobře dařilo i v Česku. Nikdo jiný to za nás neudělá.

Autor: Zdeněk Ručka
Autor je předsedou Studentské komory Akademického senátu MU