Akademický klub konkuruje brněnským kavárnám především cenou

V prostorách rektorátu Masarykovy univerzity je od prosince loňského roku otevřen nový stravovací provoz s lákavým názvem Akademický klub. Prvorepublikový interiér kavárny a restaurace v jednom láká na snídaně i obědy studenty i zaměstnance univerzity. Rektor Mikuláš Bek komentoval otevření klubu slovy, že chce postupně kultivovat prostředí menzy a vytvořit z ní příjemné místo, kde by se potkávala akademická obec.

Stoly v restauraci jsou ráno rovnou prostřeny na snídani. Foto: Markéta Bartoníčková/LeMUr.mu

Do Akademického klubu, o němž jsme vás již informovali v předchozím článku, jsme se nedočkavě vypravili hned první den jeho otevření pro veřejnost. Ráno nás však po chvíli bloudění uvítaly zamčené dveře a my jsme se několik minut marně dobývali dovnitř, než si nás zaměstnanci všimli. Někdo dveře totiž zapomněl odemknout, nečekali prý zákazníky tak brzo. Nechtěli jsme klub hodnotit jen na základě dojmu z prvního dne, proto jsme se do něj vypravili po pár měsících znovu, abychom viděli, co se změnilo a co případně stihli provozovatelé vylepšit.

Obsluze nelze upřít snahu. Foto: Markéta Bartoníčková/LeMUr.mu

Obsluze nelze upřít snahu. Foto: Markéta Bartoníčková/LeMUr.mu

Při těžkém rozhodování mezi ohřívanými párky, zajisté pravou jahodovou marmeládou a míchanými vajíčky zvítězila při obou návštěvách poslední možnost; vajíčka sice nebyla nikterak převratná, ale najedli jsme se dostatečně. Zelený pytlíkový čaj s příchutí citronu však dojem ze snídaně nikterak nepozvedl a i na cappuccinu bylo jasně znát, že nás neobsluhují protřelí kavárenští mistři, ale spíše poněkud dezorientovaní zaměstnanci menzy. Kromě toho, že už jsou v účtovacím systému uloženy všechny položky z jídelního lístku a obsluha s ním umí lépe zacházet, se však klub za čtyři měsíce svého fungování příliš neposunul. Krásný interiér nepřekoná největší mínus podniku, kterým je jeho nabídka. K snídani máte na výběr prakticky jen ze sladkého nebo slaného obloženého talíře, párků a vajíček, k tomu rohlíky, které byly díkybohu na druhý pokus už čerstvé.

Nízké ceny vyvažují omezený výběr

Přestože výběr snídaní se skoro ani nedá nazvat výběrem, překvapilo nás, že si při naší druhé návštěvě našly cestu do Akademického klubu ještě další dvě skupinky hostů. Zejména pro zaměstnance rektorátu je tato kavárna opravdu při ruce, pro studenty je však až příliš skryta v hlubinách rektorátu. Pokud do Akademického klubu nejdete cíleně, nemáte šanci jej najít, protože cesta přes dvůr rektorátu a několikero neoznačených dveří je značně neintuitivní.

V Akademickém klubu zaujme secesní prostředí. Foto: Markéta Bartoníčková/LeMUr.mu

V Akademickém klubu zaujme secesní prostředí. Foto: Markéta Bartoníčková/LeMUr.mu

Abychom však jen nehaněli: snídani za 60 Kč včetně kávy nebo čaje jinde v Brně nejspíš neseženete. Právě nízké ceny jsou největším pozitivem Akademického klubu. Druhým důvodem k navštívení je pak interiér v prvorepublikovém stylu. Škoda jen, že snídaně se podávají v jídelně u velkých stolů, nedají vám je ke stolečkům s křesílky, které k posezení lákají více.

Záměr univerzitní kavárny tak zůstal na půl cesty. Za oku lahodícím prostředím zatím dost pokulhává velmi skromná nabídka, která ani v průběhu několika měsíců neprošla změnami. Pokud se však výběr v jídelním lístku rozšíří a uklízečky se naučí vytírat i pod stoly, nejen okolo nich, mohla by se stát z Akademického klubu velmi příjemná kavárna.

Závěrečné hodnocení
Markéta
vzdálenost od centra *****
prostředí *****
obsluha ***
rozsah nabídky **
ceny *****
celkový dojem ***
Zdeněk
vzdálenost od centra ****
prostředí *****
obsluha **
rozsah nabídky *
ceny *****
celkový dojem ***

 

Markéta Bartoníčková, Zdeněk Ježek