Aplikace pro studenty I: Usnadní vaření i spolubydlení

Téměř každý student dnes používá mobilní telefon. Příliš nás proto nepřekvapí, že se tvůrci aplikací často zaměřují právě na studenty. Některé aplikace pomůžou s vařením, jiné zase s přehledem úkolů ve společném bydlení. V prvním díle seriálu Aplikace pro studenty se zaměříme na programy, které se snaží řešit tyto problémy.

Mobilní telefony už dlouho neslouží pouze ke komunikaci. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

MobilKredit

Žádný student stravující se v menzách a bufetech Masarykovy univerzity by neměl minout mobilní aplikaci MobilKredit. Účel aplikace je v podstatě stejný jako účel internetové stránky WebKredit. Uživatelům navíc nabízí přehlednější rozhraní a jednodušší použití na mobilních telefonech. I zde po přihlášení přes UČO a sekundární heslo získá student přístup ke svému účtu a má možnost si oběd na následující den objednat, kdykoli si vzpomene. Stejně tak může aplikace posloužit, pokud uživatel chce znát aktuální nabídku jídel. „Když jsem s někým jiným odmluvený na oběd a nechci ho zdržovat u tabule, tak si jednoduše vyberu jídlo cestou v MHD. Jediné, co mě trochu mrzí, je fakt, že aplikace nezobrazuje kompletní nabídku, alespoň co se Academicu týče,“ říká student Pedagogické fakulty Lukáš Götz. Nedostatek ve srovnání s verzí pro počítače se projevuje také v tom, že chybí možnost přenosu peněz ze SUPO účtu, takže pokud tak chce student učinit, musí nakonec použít WebKredit.

Aplikaci WooGies lze používat v mobilu i počítači.

Aplikaci WooGies lze používat v mobilu i počítači.

Woogies

Spolubydlení s více lidmi sice může být zábava, ale obnáší i mnoho problémů. Často studenti na bytě řeší, kdo má jít na nákup, kdo komu dluží peníze a podobné nesrovnalosti. Aplikace Woogies pomůže právě tyto a mnohé další potíže vyřešit. Studenti sdílející byt se zaregistrují a vytvoří si společnou domácnost. Zde si mohou následně zapisovat, kdo by měl jít kdy na nákup či na koho přijde zítra řada s úklidem. Jestliže daný úkol ubytovaný splnil, pouze jej označí jako splněný. Ostatní tak budou okamžitě vědět, že se o něj nemusí již starat, i když zrovna nejsou na pokoji. Zároveň uživatel vidí přehledně zobrazený seznam dlužníků, aby bylo jasné, kdo komu dluží peníze. Poté, co je dluh zaplacen, zadá v aplikaci pomyslný převod peněz, kterým se částka vynuluje.

Studentská kuchařka

Často se stává, že studentům dochází nápady co uvařit. Mnohdy je ale problém vymyslet něco levného a zároveň chutného. Když už se přejí nudlovka ze sáčku, je nutné sáhnout po něčem jiném. Aplikace Studentská kuchařka má vždy co nabídnout, protože její databáze obsahuje desítky receptů a neustále se rozšiřuje. Svůj recept může totiž vložit kdokoli prostřednictvím webové aplikace a přidat tím ruku k dílu. U každého receptu se potom nachází nejen doba přípravy, ale i cena, což jistě mnoho studentů ocení. Uživatel se naučí nejen klasický guláš nebo rizoto, ale například i somrácké lívance nebo superrychlý banán. Kuchařka nejenže poradí, ale především pobaví.

Ondřej Myšák