Autorská čtení na fildě pokračují i na jaře

Minulý semestr měli literární fanoušci několik možností setkat se na půdě Filozofické fakulty se zajímavými literáty. Jednotlivá čtení a následné diskuse se líbily, a tak budou pokračovat i v semestru jarním. Již tuto středu, 10. března, můžete poznat Petru Dvořákovou.

Ilustrační foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

„V červenci minulého roku jsem chodil jako divák a posluchač na Měsíc autorského čtení do Husy na provázku, kde jsem denně mohl potkávat a osobně poznávat současné rakouské, německé a české spisovatele a spisovatelky, a uvědomil si, že se nic takového na naší fakultě nekoná. Přišlo mi, že je to škoda, a než bych smutnil a čekal na další ročník nebo o pořádání žádal jiné, a tím jim přidělával práci, tak jsem se do toho pustil sám a začal zvát autory a autorky,“ uvedl organizátor autorských čtení Ivo Čán. Úspěšné snahy tohoto studenta španělštiny zaštiťuje a organizačně podporuje Kabinet informačních studií a knihovnictví.

Cyklus autorských čtení zahájila na začátku minulého semestru Markéta Pilátová, spisovatelka, hispanistka, překladatelka a publicistka, která žije a pracuje v Jižní Americe. Nejvíce lidí přilákal Martin Reiner, známý básník, prozaik a nakladatel žijící v Brně, jenž četl mimo jiné ze své nové prózy Lucka, Maceška a já. Poslední protagonistkou podzimních literárních setkání byla Kateřina Tučková (na fotografii). Tato mladá autorka, která patří mezi poměrně nedávné absolventy naši univerzity, představila svůj román Vyhnání Gerty Schnirch. Při žádném ze setkání čtenářů s autory nezůstalo jen u čtení ukázek z díla, po čtení vždy následovala diskuse, v které musel autor čelit zvídavým dotazům účastníků. A tak tomu bude i letos.

Ve středu 10. března představí svou tvorbu Petra Dvořáková. Tato absolventka Masarykovy univerzity debutovala v roce 2006 knihou Proměněné sny (s podtitulem Deset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra), za kterou získala cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika. V roce 2009 vydala knihu Já jsem hlad, jejímž tématem je boj s mentální anorexií. Z obou knížek se bude číst. První literární setkání tohoto semestru z plánovaných tří začíná deset minut před půl sedmou v budově K22 na Veveří 28.

Autor: Jiří Starý