Běháním se dá zlepšit astma nebo psychické problémy, říká běžecká instruktorka

Linda Beniačová je slovenská trenérka, která spolu s nadšenými kamarády založila před dvěma lety Běžecký klub Brno. Běhání se aktivně věnuje pět let, ale pohyb ji provázel už od dětství. Společně se svými kolegy nabízí kurzy běhání i pro úplné začátečníky.

Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur
Ze svého okolí znám spoustu lidí, kteří si jdou zaběhat jednou, dvakrát a přestane je to bavit. Jak začátečníky motivujete?

Velkou výhodu pro začátečníky představuje běhání v menší skupině lidí, mohou se tak motivovat navzájem. To bývá také jeden z důvodů, proč se rozhodnou kurz navštívit. Jdeme na to pomalu a snažíme se nic neuspěchat. Začátky se odvíjí od aktuální fyzické kondice účastníka, postupně zvyšujeme náročnost a běh prodlužujeme.

V průběhu tréninků natáčíte kurzisty a následně je upozorňujete na chyby. Jakých nejčastějších chyb se dopouštějí?

Běžci často nedostatečně pracují s rukama nebo jsou shrbení. Jedny z nejčastějších chyb jsou také spadlá ramena a hlava v předsunu. Chyby při běhání mají poté negativní vliv na celé tělo a dlouhodobě mohou způsobit i zdravotní potíže.

Při pravidelném pohybu v kombinaci s vyváženou stravou dochází k úbytkům na váze. Přináší běhání i jiné, například zdravotní benefity pro lidské tělo?

Určitě, systematickým tréninkem se dá zlepšit astma nebo i psychické problémy. Běh je ideální bojovník proti stresu a slouží jako odpočinek při učení.

Je lepší běhat ráno, nebo večer?

Je to velmi individuální. Znám běžce, tzv. noční sovy, kteří pravidelně trénují i v 9 nebo 10 hodin večer. Více lidí však upřednostňuje běh ráno, kdy je jednodušší zkombinovat pohyb se stravou. Já osobně večerní běh nevyhledávám. Pohyb mě nabudí a poté nemůžu usnout.

Existuje mnoho článků o běhání na lačno. Vynecháním snídaně si tělo bere energii ze zásob a my se pak můžeme cítit dříve unavení. Doporučujete se před běháním nasnídat?

Budu se opakovat, ale každý to má nastavené jinak. Před ranním tréninkem si dávám pouze banán, jablko nebo kousek proteinové tyčinky. Někteří jsou schopni bez snídaně uběhnout i 10 – 15 km, ale znám i trénované jedince, kterým se na lačno po prvním odběhnutém kilometru zatočí hlava.

Často se řeší, jestli jsou sluchátka při běhu vhodná, nebo ne. Co si myslíte vy?

Dynamická hudba může pomoci k lepším výkonům. Někteří při běhání poslouchají audio knihy nebo se učí nový jazyk. Na druhou stranu v místech, kde se nachází velké množství lidí, představují sluchátka určité nebezpečí a může dojít ke zranění. Já osobně preferuji běh bez sluchátek a nejlépe v lese. Ráda vnímám a sleduji okolí.

Jak jste se dostala k běhání vy sama?

Pohyb miluji odjakživa, snad i můj první krůček by se dal považovat za běh. Aktivně běhám pět let.

Co byste poradila někomu, kdo s běháním teprve začíná?

Aby měl trpělivost. Všechny začátky jsou náročné a často i trochu bolí. Nejdůležitější je vytrvat a dodržovat disciplínu, tělo si pomalu zvykne na zátěž. Začátečník klidně může střídat chůzi s během, ale klíčem k úspěchu je pravidelnost. Důležité je od začátku běhat technicky správně, pokud možno pod vedením trenéra. Jakmile si tělo zvykne na určitý druh pohybu, velmi těžko se poté odnaučí navyklé chyby. Před každým během je také nezbytné tělo protáhnout, aby nedocházelo k nechtěným zraněním.

Kdo je Linda Beniačová?
Linda Beniačová je slovenská trenérka běhu pocházející z Žiliny a několikanásobná vítězka horských závodů v Česku, na Slovensku i v Polsku. Na webových stránkách (www.bezeckyklubbrno.cz) společně s 12 dalšími trenéry nabízí jak začátečnické kurzy „Od chůze k běhu“, přípravu na maraton, tak i běžecké víkendy v horách.