Biatlonistka Eva Puskarčíková: Snila jsem o zaměstnání u policie

Je těžké zkombinovat vrcholový sport a studium, kolik hodin zabere trénink a zbývá biatlonistce i nějaký volný čas? To jsou jen některé z otázek, na které odpovídala Eva Puskarčíková, studentka Fakulty sportovních studií a česká reprezentantka v biatlonu.

Eva Puskarčíková studuje na Fakultě sportovních studií MU. Foto: Michal Sváček/MAFRA

Eva Puskarčíková se narodila 3. ledna 1991 v Harrachově, kde také začínala se zimními sporty. V současnosti závodí za SKP Jablonec, zároveň však biatlonistka studuje na FSpS obor Speciální edukace bezpečnostních složek. V soutěži ženských štafet v závodech Světového poháru 2015 skončila na třetím, druhém i prvním místě.

Co vás zaujalo na oboru Speciální edukace bezpečnostních složek, který studujete?
Obor jsem si vybrala z toho důvodu, že by mi mohl být ku prospěchu v mém povolání, které jsem si vysnila už jako malá. Chtěla jsem sloužit u Policie ČR.

Puskarčíková reprezentovala ČR i na ZOH v Soči. Foto: biatlon.cz

Puskarčíková reprezentovala ČR i na ZOH v Soči. Foto: biatlon.cz

Jaká je spolupráce s Masarykovou univerzitou? Vychází vám vstříc, když máte nějaké požadavky?
Spolupráce je velmi dobrá, studijní oddělení i učitelé jsou velmi ochotní.

Jak zvládáte zároveň vrcholový sport a studium?
Je to opravdu náročné. Řekla bych, že to stojí spoustu nervů nás i lidi na obou frontách. Jak ve škole, tak ve sportu.

Kdybych jen lyžovala, po střelbě by se mi stýskalo

Proč jste si vybrala zrovna běžecké lyžování? Kolik let se mu věnujete?
Asi ve čtyřech pěti letech jsem začala s běžeckým lyžováním v TJ Jiskra Harrachov. V Harrachově bylo na výběr právě mezi během na lyžích, skokem na lyžích a sjezdovým lyžováním. Zhruba ve dvanácti letech jsem začala navštěvovat tamější nově založený biatlonový Sportovní klub Policie (SKP) Harrachov. Tam se mi dostala zbraň v podobě vzduchovky poprvé do ruky. Od té doby to bylo jasné. Kdybych jen lyžovala, po střelbě by se mi stýskalo.

Kolik času týdně zabere trénink?
Průměrně pětadvacet hodin plus čas, který věnuji přípravě na trénink. Čištění zbraně, příprava lyží, suchá střelba (nácvik střelby a manipulace v místnosti, na papírový terč, bez nábojů) a regenerace.

Jak jste se dostala do české reprezentace biatlonistek?
Muselo se projít pořádným sítem. Absolvovala jsem nominaci do juniorského i ženského B a A týmu. Někdy, když se sezóna nepovedla, nebo jsem byla hodně nemocná a k závodění se moc nedostala, jsem zvažovala, jestli to má vůbec smysl.

Itálie a plány do buducna

Jak se vám líbilo v italském Antholzu?
Antholz mám velmi ráda díky kouzelné přírodě. Kvůli nadmořské výšce se však nadšení ze sportovního hlediska trošku tlumí. Minulý rok jsem tam závodila poprvé a moc mi to nesedlo. A letos se to opět potvrdilo.

Puskarčíková se připravuje na střelbu ležmo. Foto: biatlon.cz

Puskarčíková se připravuje na střelbu ležmo. Foto: biatlon.cz

Co se vám během závodu a při projíždění cílové čáry honí hlavou? Jaký je to pocit?
První pocity v cíli jsou podle mě vždy stejné: „Jo, mám to za sebou“. Ty druhé pocity, které přijdou posléze, souvisí s tím, jak se daný závod povedl…

Jaké máte plány na další měsíce?
Nyní jsem v Oslu na závodech Světového poháru. Poté se budu připravovat na mistrovství, které se uskuteční ve slovinské Pokljuce. A následně pojedu na tři dny domů.

Jak ráda trávíte volný čas? Máte nějaké nesportovní koníčky?
Jsem ráda v přírodě, nejraději někde venku se psem. Když je času více, tak na samotě pod stanem, kde je klid, není tam moc lidí a dá se tam rybařit

Jaké jsou vaše plány po ukončení biatlonové kariéry?
Vždy jsem si přála pracovat u policie. Uvidíme, jak mi to vyjde, člověk nikdy neví, co se přihodí a kam ho to ve finále zanese.

Kristýna Drápalová