Brněnská šestnáctka slaví pětapadesáté výročí

Je to blb, nebo b16? Myšlenka, která leckoho napadne při pohledu na letošní logo Brněnské šestnáctky. B16 je mezinárodní festival krátkých filmů, který se koná od 15. do 18. října v kině Art. Divákům nabídne čtyřiačtyřicet soutěžních snímků z celého světa od amatérských a profesionálních filmařů.

Po pětapadesáté se letos uskuteční festival krátkých filmů Brněnská šestnáctka. Foto: Brno16/Facebook

Filmový festival Brněnská šestnáctka se po roce opět vrací do Brna. Letos se koná již pětapadesátý ročník a divákům naservíruje množství krátkých snímků z amatérské a nezávislé tvorby. B16 začíná ve středu 15. října a končí slavnostním vyhlášením a promítáním vítězných snímků v sobotu v sedm hodin večer. Akce se tradičně koná v brněnském kině Art. Letos se na festival z 650 filmů probojovalo 44 snímků. Mezi soutěžícími jsou například filmaři z Jihoafrické republiky, Indonésie, Kuby a Japonska. Kromě promítání soutěžních snímků návštěvníci mohou zhlédnout film Maďarsko 2011, tvorbu od Radima Špačka, Marka Dobeše, anebo se zapojit do Malého filmového festivalu mladé tvorby.

V loňském roce slavili největší úspěch polští autoři, kteří si kromě ceny za nejlepší snímek odnesli i další ocenění. V mezinárodní porotě letos zasedne britský filmový historik Ian Christie, Eva Fialová, Grzegorz Jaroszuk, Maša Hilčišin a Marek Dobeš. B16 je nejstarší český festival krátkometrážních filmů, soutěžní snímky mají od jedné do třiceti minut a nevznikly za komerčním účelem. Více informací o celém festivalu se dozvíte na oficiálních stránkách.

Dominika Vágnerová