Brněnští studenti oslavili dvacetileté výročí Erasmu

Před dvaceti lety se Česká republika zapojila do mezinárodního programu Evropské unie Erasmus+. Do zahraničí tehdy vyjelo 102 studentů Masarykovy univerzity. Loni to bylo téměř patnáct set studentů. Studenti tří brněnských univerzit společně oslavili dvacetileté výročí programu, který jim umožňuje studovat na zahraničních vysokých školách.

Jednou z oblíbených destinací studentů Masarykovy univerzity je sousední Německo. Foto: Kateřina Koutná/Lemur

Příznivci programu Erasmus+ z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického si toto úterý užili narozeninovou oslavu s bohatým programem v hudebním klubu Fléda. Program Erasmus+ totiž slavil dvacet let od svého vzniku v České republice. Zahraniční i domácí studenti si mohli zasoutěžit v pub quizu nebo vyzkoušet cestování pomocí virtuální reality. O hudební vystoupení se postarali členové kapely Voilá a DJ Papa Django.

Brnu se často přezdívá „studentské město“ a to oprávněně. Loni do Brna přijelo 850 zahraničních studentů, do moravské metropole nejčastěji míří Poláci, Španělé a Němci. „Zatímco v roce 1998 do zahraničí vyjelo jen 102 studentů Masarykovy univerzity, loni tuzemsko dočasně opustilo téměř patnáct set studentů,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Možností, kam do zahraničí vyjet, je mnoho. Mezi nejoblíbenější destinace zpočátku patřilo Německo, Rakousko, Skandinávie a Pyrenejský poloostrov. V současnosti je v oblibě také Velká Británie, Itálie a Francie.

Program Erasmus+ vznikl v roce 1987 a Česká republika se do něj zapojila o jedenáct let později. Za posledních dvacet let přijelo na Masarykovu univerzitu studovat šest a půl tisíce zahraničních studentů a téměř 13 tisíc studentů z ní vyjelo do ciziny.