Být víc než jen turistou

Studentka Filozofické fakulty strávila letní prázdniny za oceánem. Nejprve pobývala na Floridě, poté v New Yorku. Pracovala, cestovala a bavila se. O svých zkušenostech s pracovním pobytem v Americe se rozhodla podělit se čtenáři LeMUr.mu. 

Na pláži v univerzitním městě New Heaven. Foto: archiv Leony Šebkové

Stejně jako mnoho dalších vysokoškoláků jsem od prváku trávila letní prázdniny brigádami a když byl můj zaměstnavatel štědrý, tak jsem ještě před začátkem semestru stihla odjet na několikadenní dovolenou. Nic objevného to nebylo, a toužila jsem zažít něco nového. A právě to mě přivedlo na nápad odcestovat po skončení jarního semestru na pracovní pobyt do Ameriky. Mé rozhodnutí strávit léto na druhé straně zeměkoule vzbudilo u rodiny a přátel vášnivé reakce. Věděla jsem ale, že vzhledem k mé jazykové vybavenosti jiná než anglicky mluvící země nepřipadá v úvahu. A protože jsem dobrodruh, řekla jsem si, že když už mám vycestovat, tak někam hodně daleko.

Nejživější místo v New Yorku: City Times Square. Foto: archiv Leony Šebkové

Nejživější místo v New Yorku: City Times Square. Foto: archiv Leony Šebkové

Moje přípravy na cestu začaly už v prosinci. Jelikož jsem si naplánovala cestovat až do Ameriky, tak bylo nutné se na pobyt důkladně připravit a všechno důležité si zajistit v dostatečném předstihu. Zjistila jsem například to, že legální práce se dá v USA zařídit jen přes agenturu, která funguje jako sponzor. Můj výběr nakonec padl na cestovně-pracovní agenturu CCUSA.

Dala jsem na doporučení kamaráda a také na kladné internetové reference. Důležitou roli sehrály poměrně nízké poplatky a také fakt, že agentura má mimo Prahu kancelář i v centru Brna, a tak může zájemce o výjezd osobně poznat, jak taková agentura funguje. Já sama jsem kancelář navštívila mnohokrát, protože upřednostňuji osobní návštěvu před mailovou a telefonickou komunikací. Bylo pro mne příjemným zjištěním, že se za rouškou přísných regulí a byrokracie skrývají mladí, usměvaví lidé s osobní americkou zkušeností, kteří jsou ochotní udělat pro zájemce o stáž maximum. To mne velice povzbudilo a obavy z daleké cesty do USA zmizely.

Za hranicemi můžete zažít nečekané
V červnu roku 2011 jsem poprvé stanula na americké půdě. Ve státě Florida jsem strávila necelé čtyři měsíce. Pracovala jsem, bavila se a získávala jsem nové zkušenosti a zážitky. Restaurace, v níž jsem byla zaměstnaná, mě naučila pracovní odpovědnosti, a každodenní komunikace v angličtině byla nutností. Díky ní jsem se zdokonalila v cizím jazyce a posílila si důvěru a sebevědomí. Poznala jsem spoustu nových lidí, a to jak rodilých Američanů, tak i imigrantů, a nahlédla jsem tak do mnoha rozličných kultur a mentalit.

Dny volna jsem si zpříjemňovala kinem, nákupy, výlety do okolí nebo jsem relaxovala na pláži u překrásného Mexického zálivu. K mým nejlepším vzpomínkám patří ta na oslavu Dne nezávislosti, kdy jsem zpočátku nemohla uvěřit, že kulisa pláže s šumějícím oceánem, hudbou, grilovanými dobrotami, exotickými koktejly, rozesmátými tvářemi a ohňostrojem není filmová, ale že je to realita.

Rok na to jsem zavítala do New Yorku, kde jsem si na cestování vydělávala prací na dětském táboře jako pomocná síla v jídelně a v kuchyni. Dny volna jsme s kamarády nejčastěji využívali k cestování. Když bylo po výplatě, vyjednali jsme si v kempu auto a vyrazili do víru nedalekého New York City. Na tyto dny vzpomínám vůbec nejraději. Sáhnout si na Sochu svobody, lenošit v Central Parku nebo požádat celebritu na Times Square o autogram je prostě senzační. A pokud jsme se zrovna neoddávali radovánkám New Yorku, trávili jsme volné dny v kempu u jezera. Jezdili jsme na kajacích, pořádali výlety do okolí a učili se od tamních obyvatel pravý americký baseball. Potkala jsem mnoho lidí z celého světa, se kterými stále udržuji kontakt, a otevřely se mi tak další možnosti cestování.

Závěrem bych chtěla povzbudit všechny, kteří si nejsou jistí, zda se vzdát poklidné domácí jistoty a odjet do neznáma – cestujte a poznejte svět! Z vlastní zkušenosti doporučuji sjednat si pobyt přes agenturu, na kterou je v případě problémů možnost se obrátit. Pracovní pobyt v Americe mě posílil a dodal mi sebevědomí. Už teď vím, že na prázdniny strávené za oceánem nikdy nezapomenu.

Leona Šebková