Celorepublikové finále Science Slam

Ve čtvrtek 1. 11. se v Sono Centru pořádalo republikové finále soutěže a představení Science Slam. Ve snaze představit publiku svůj výzkum co nejlépe srozumitelnou a zároveň zábavnou formou se v něm utkali mimo jiné fyzik, bioložka, právník nebo neurochirurg.

Foto: David Klement / Lemur

Hlavní sál klubu byl stejně jako ochozy zaplněn takříkajíc k prasknutí, přesto jsem měl ode dveří dobrý výhled na vše okolo, především na podium. Vystoupení byla krátká, zhruba pětiminutová, a nezabývala se obsahem nijak do hloubky. To se ovšem při tomto formátu ani nedalo očekávat. Dozvěděli jsme se, jak vznikají hvězdy, kde se v Antarktidě daří rozsivkám nebo proč vám po operaci ruky mohou z prstů vypadávat skleničky. Napříč celým večerem byly otevřené bary, kde se ceny pohybovaly v dimenzích očekávatelných od tohoto druhu podniku, pivo za 50 korun, něco silnějšího od 80 korun výše.

Sál byl zaplněn takříkajíc k prasknutí. Foto: David Klement / Lemur

Z vystoupení mě osobně nejvíce zaujal teoretický fyzik Ondřej Kovanda. Ten se posluchačům jal vysvětlovat teorii pole s jejími aktéry, spořádanými bosony a chaotickými fermiony, na paralelách s polem bramborovým. Tím, jak o částicích mluvil spíše jako o známých z putyky („Takový fermion je pěkné hovado!“), a prokládáním vyprávění anekdotami z osobního života docílil velmi příjemného a poučného zážitku.

Nakonec ovšem v lidovém hlasování zvítězila Barbora Chattová, bioložka zkoumající kolonie řas v antarktické zemině. Nutno říci že její vítězství bylo zasloužené, protože jednoznačně podala nejzapálenější herecký výkon.

S hereckými výkony ovšem nebyl konec ani po vyhlášení vítěze. Na podium dorazila improvizační skupina Impro Džow a předvedla divákům nejznámější soutěže z pořadu Partička tematicky inspirované předcházejícím programem. Za sebe bych se vůbec nezlobil, kdyby takového programu bylo v televizi více.

Do budoucna určitě všem vřele doporučuji zajít se na Science Slam podívat. Ať už jste fandové vědy, dobré zábavy nebo obojího dohromady, nebudete zklamáni.