Člen Síně slávy Googlu Vít Šesták předpověděl budoucnost internetu

Internet věcí (IoT) je velká věc v informatice a brzy přijde i do našich domácností. Internet bude využívat téměř každé zařízení včetně ledničky, pračky, televize či budíku. S mnohými chytrými spotřebiči se můžeme setkat již dnes. Propojení vestavěných systémů s internetovou sítí přináší nové možnosti jejich využívání, ale i nové hrozby. O…

Vít Šesták studuje na Fakultě informatiky MU. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

Internet věcí (IoT) je velká věc v informatice a brzy přijde i do našich domácností. Internet bude využívat téměř každé zařízení včetně ledničky, pračky, televize či budíku. S mnohými chytrými spotřebiči se můžeme setkat již dnes. Propojení vestavěných systémů s internetovou sítí přináší nové možnosti jejich využívání, ale i nové hrozby. O budoucnosti internetu jsme se bavili s Vítem Šestákem, studentem Fakulty informatiky a členem Síně slávy Googlu.

Šéf představenstva Googlu Eric Schmidt na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že internet zmizí. Chtěl tím poukázat na to, jak se bude internet v budoucnu vyvíjet, a upozornit na nový trend, tzv. Internet věcí (IoT). Můžeš krátce shrnout, o co se jedná?
Internet bude využívat skoro každé zařízení, na které se podíváte. Třeba elektronické čtečky knih, tablety a hodinky. Může jít také o klasické domácí spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky a myčky, televize. Nebo třeba pokročilejší teploměr. Internet věcí by měl přinést nové možnosti vzájemné interakce nejen mezi jednotlivými systémy.

Příjemnější vstávání díky chytrému budíku

Nabídne nám IoT díky tomu nějaké nové možnosti?
Začnu u toho, co je k dispozici už dnes. Například teploměr nemusí jenom ukazovat teplotu, ale může ji i nějakým způsobem zaznamenávat. Teplotu můžeme sledovat přes internet, když nejsme doma, a regulovat ji s dostatečným předstihem, třeba po cestě domů. Dneska jsou populární hodinky, které lze propojit s telefonem. Jsou užitečné například při sportu, mohou měřit vzdálenost, množství spálených kalorií, srdeční tep a jiné. Případně chytrý budík, na kterém si mohu nastavit, že chci být vzbuzen mezi šestou a čtvrt na sedm. V tomto intervalu mi budík najde fázi spánku, kdy spím lehce, a v tu chvíli mě vzbudí, protože právě tehdy to pro mě bude nejpříjemnější.

Jak by podle tebe IoT mohl vypadat v budoucnu?
Časem se můžeme setkat například s chytrou ledničkou, která by mohla nějakým způsobem evidovat potraviny a jejich trvanlivost. Případně upozornit na to, kdy je nutné potraviny spotřebovat, nebo naopak na to, že nám dochází mléko. Když budu mít ledničku napojenou na internet, tak se v obchodě mohu podívat na to, kolik mléka doma mám.

Jaké mohou být v budoucnu spotřební náklady na chytrou domácnost? Mohou být vyšší než dnes, nebo se naopak budou snižovat?
Vestavěné systémy, které využívají internet, mohou spotřebovávat více elektrického proudu, ale myslím, že to není velký problém. Dnes je elektronika uzpůsobená k tomu, aby mohla fungovat nepřetržitě. Například mobilní telefon by vydržel na příjmu docela dlouho, často mu v tom ale brání velký displej. Případné vyšší spotřeby si často ani nevšimneme, protože nebude měřitelná.

Chytrá lednička spravuje vaše potraviny a zabraňuje plýtvání

Může nám IoT nějak usnadnit život?
Vraťme se k příkladu s chytrou ledničkou. Díky napojení na internet můžeme mít lepší dohled nad potravinami, budeme moci lépe určit, kolik toho máme nakoupit na základě statistik z minula. Nebudeme zbytečně vyhazovat potraviny díky včasnému upozornění na končící dobu minimální trvanlivosti.

Mohou jednotlivé spotřebiče mezi sebou komunikovat?
Pravděpodobně budou s uživatelem komunikovat přes mobilní telefon nebo podobné zařízení, ale nejspíš se nebude jednat o přímou komunikaci. Na druhou stranu si dokážu představit třeba zmíněný teploměr, který může být přímo propojený s topením.

Jak může IoT ovlivnit soukromí lidí?
Určité narušení soukromí tu být může. Vysvětlím to na příkladu hodinek propojených s chytrým budíkem. Propojení často funguje skrze nějakou mobilní aplikaci, která se synchronizuje po internetu s výrobcem hodinek. Ten má potom přístup ke všem informacím. A já nemám potřebu sdílet s výrobcem svých hodinek informace o tom, od kdy do kdy spím a jak jsem měl kvalitní spánek.

Výrobci by se měli více soustředit na ochranu

Je to bezpečné? Jaká jsou rizika?
Ukážu to na konkrétních příkladech. Obchodník by mi mohl nabízet zboží na základě toho, co mám v ledničce. Také by mě děsilo mít doma plynový sporák napojený na internet. Je pravda, že současná počítačová kriminalita se zaměřuje jinam než na fyzické útoky proti lidem, ale může se časem objevit. Nemusí jít vždy o spotřebiče, u kterých je nějaké ohrožení zcela zřejmé. Kdybych si pořídil pračku bez hardwarové ochrany proti vytopení, někdo by mi mohl vytopit byt. Bohužel ne všechna elektronika je dnes navržena se zaměřením na bezpečnost.

Mohou být spotřebiče napojené na internet ohroženy viry podobně jako v případě počítačů?
Viry pro chytré spotřebiče se už objevují a objevovat se dále budou. Ale moc nevěřím tomu, že by nějaký masivně šířený virus sloužil ke zmíněným fyzickým útokům. Masové viry se zaměřují buď na nějaká data, obvykle na peníze (skrze čísla karet apod.), nebo na zneužití počítačů k dalším útokům. Fyzické útoky budou spíše cílené na konkrétní osoby nebo organizace. Chytré spotřebiče mohou být zranitelnější než dnešní počítače. To se dnes objevuje například u chytrých televizorů. Doufám, že se ochraně budou výrobci věnovat více, není to neřešitelný problém.

Vít Šesták objevil bezpečnostní chybu v Google Play. Stal se díky tomu členem Síně slávy Googlu a nyní se soustředí na vlastní projekt. Chtěl by zbavit dnešní klávesnice některých dědictví, která si nesou ještě z dob psacího stroje.

Jitka Koudelková