Co nám pomáhá o zkouškovém

Zkouškové je pro každého studenta asi nejnáročnější období studia na vysoké škole. A to ať už patříte mezi šťastnou menšinu těch, kteří se donutí připravovat na zkoušky v průběhu roku, nebo mezi většinu nás prokrastinátorů, kteří se začnou učit maximálně dva dny před zkouškou.

Ilustrační foto: Lotus Head/Wikimedia Commons

Na otázku, jak si tyto hodně stresující okamžiky studia co nejvíce ulehčit, existuje hodně odpovědí, rad a návodů. Buď do sebe můžete klopit jeden energy drink za druhým, abyste učivo na zítřejší zkoušku stihli během noci aspoň přečíst, nebo se můžete spolehnout na více „přírodní“ prostředky. Většina vysokoškoláků na otázku, jak vydržet bdít celou noc před zkouškou, uváděla klasické prostředky jako káva, již zmíněné energy drinky a případně cigarety, pokud se jednalo o kuřáky.

Pomoci vám však může i zelený a bílý čaj. Doporučuje ho i studentka medicíny Kamila Volná: „Bílý čaj je výborný. Po něm mi svítí oči ještě ve 3 ráno.“ Známým pomocníkem je i voda s citrónem, která unaveného studenta zaručeně probere. Pokud máte pocit, že vaše paměť protestuje a už do hlavy prostě nic nenacpete, můžete zainvestovat do potravinových doplňků z  ginkgo biloby. O jejich efektu se však musíte přesvědčit sami. Někdo tvrdí, že jde pouze o reklamní trik a prášky prakticky nijak nepomůžou, jiní by se však za jejich účinek zaručili. Na soustředění a paměť je z lehce dostupných a hlavně levných prostředků výborná i mrkev. Mrkvový salát mezi učením tak nejen zažene chuť na něco dobrého.

Nejvíce pomáhá sport. Ilustrační foto: ms4denmark/Wikimedia Commons

Nejvíce pomáhá sport. Ilustrační foto: ms4denmark/Wikimedia Commons

Ač to mnozí studenti nebudou číst rádi, nejlepší pro mozek, a samozřejmě nejen během zkouškového, je pohyb. Proto nějaký tělocvik navíc, ranní běhání, procházky, anebo pro ty nejvíc lenivé aspoň důkladné větrání, jsou nejzaručenějšími pomocníky během tohoto náročného období semestru.

Na uklidnění vysokoškoláci nejčastěji používají vodní dýmky, sladkosti a cigarety. „O zkouškovém je to hrůza, spotřeba cigaret se zvyšuje asi na dvojnásobek,“ řekl o tomto ne zrovna zdravém podpůrném prostředku student Fakulty informatiky Gabriel Bohuš. Taková čokoláda sice taky výborně pomáhá, ale všichni známe důsledky nadměrného „uklidňování“ během zkouškového. Pohled na váhu potom může být značně děsivý. Navíc se po konzumaci sladkostí rychle zvýší hladina cukru v krvi a opět rychle prudce klesne. Výsledkem takového povzbuzování organismu je pak jen větší únava a chuť na další sladký pokrm. O přínosu cigaret a vodní dýmky pro naše plíce ani nemluvě.

Autor: Vanda Vrubelová