Co se děje na brněnských divadelních prknech

Vybrali jsme pro vás několik zajímavých představení z nepřeberného množství inscenací v nabídce brněnských divadel. Místní divadelní scény uvádí osvědčené i nové autory jak komediálního žánru, tak činoherních dramat, vážných oper či zábavných muzikálů. Programy divadel nabízí nejen poprázdninové reprízy, ale i řadu premiérových představení. A jaké zajímavé tituly můžete do konce roku zhlédnout?

Inscenaci Jsem Kraftwerk! doporučuje i Veronika Valentová, vyučující z Ústavu divadelní vědy. Foto: Martin Zeman

HaDivadlo v polovině září uvedlo obnovenou premiéru Čapkovy hry o dlouhověkosti Věc Makropulos. Hra pojednává o téměř detektivním pátrání okouzlující a zároveň tajemné zpěvačky po rodinném dědictví – kouzelném elixíru. Druhou polovinu října pak oživí parafráze Čechovova Racka Jsem Kraftwerk! autora Viliama Klimáčka, několikanásobného držitele prestižní Ceny Alfréda Radoka. Líčí snahu skupiny herců, kteří chtějí divadlo nové s energickým nábojem. A právě k tomu se jim hodí stará nefunkční elektrárna, jíž chtějí adaptovat na divadelní prostor „ve kterém připravují premiéru vlastní verze Odyssea jako cesty moderního člověka 20. stoletím“.

Režisérem hry Jsem Kraftwerk! v HaDivadle je Marián Amsler. Foto: Martin Zeman

Režisérem hry Jsem Kraftwerk! v HaDivadle je Marián Amsler. Foto: Martin Zeman

Stálicemi na jevišti HaDivadla jsou hry jako Doma u Hitlerů aneb historky z Hitlerovic kuchyně Arnošta Goldflama, Ucho – zdivadelnění slavného trezorového filmu z let šedesátých – či polemika s Einsteinovými objevy Indián v ohrožení.

Husa na provázku na listopad přichystala téměř tříhodinové představení hry Maestro a Markétka na motivy románu Michaila Bulgakova. Dle oficiálních materiálů se bude jednat o „jeden z nejdelších snů, jakého jest bytost lidská schopna“. V repertoáru divadla nadále zůstávají úspěšná představení Kníže Myškin je idiot, Shakespyré – commedia plná omylů či Lásky jedné plavovlásky.

Na co láká činoherní a hudební scéna Městského divadla

Městské divadlo Brno slibuje listopadovou zábavu. Příběh o tom, jak energická hospodyně obrátí naruby život třem mužům nabízí konverzační komedie Dobře rozehraná partie. Stefana Vögela. V reprízách na činoherní scéně pak nalezneme tituly Jaroslava Žáka a Hany Burešové Škola života, situační komedii Blbec k večeři Francise Vebera či Tři sestry ruského dramatika Čechova.

Muzikálová scéna pak nabídne rodinný muzikál plný kouzel a tanečních sekvencí Mary Poppins a slibuje velkolepou podívanou. K návštěvě láká i v září uvedená Muchova epopej – oficiálně označovaná za „vizuálně hudební divadelní zážitek“ – vyprávění o životních osudech Alfonse Muchy, o tom, co předcházelo a co jej inspirovalo k vytvoření slavného díla Slovanská epopej. Nejvíce prostoru je v inscenaci věnováno jeho životu v Paříži a vztahu k herečce Sarah Bernhardtové.

Antická klasika v Divadle U stolu

Divadlo u stolu připravuje druhou část Aischylovy tragédie Oresteia. Premiéra je plánovaná na počátek prosince. Již teď lze navštívit část první Oresteia I (Agamemnón), jež líčí rozporuplné pocity lásky a nenávisti královny po návratu jejího muže z trojské války. Připravovaná inscenace je součástí dvoudílného jevištního projektu. Jednotlivé části budou realizovány samostatně a po premiéře druhého dílu budou hrány společně v průběhu jednoho večera.

V roli Klytaimnéstry ve hře Oresteia vystoupí Helena Čermáková, držitelka Ceny Thálie za rok 1999. Foto: archiv Divadla U stolu

V roli Klytaimnéstry ve hře Oresteia vystoupí Helena Čermáková, držitelka Ceny Thálie za rok 1999. Foto: archiv Divadla U stolu

Repertoár této sklepní scény je zaměřen spíše na tragicky laděná díla, proto v programu nechybí Macbeth Williama Shakespeara, Zapomenuté světlo Jakuba Demla nebo Příliš hlučná samota Bohumila Hrabala.

V Národním zahrají i neherci

Národní divadlo Brno (NDB) ke konci října představí na činoherní scéně moravskou adaptaci hry „Die Sekretärinnen“ Franze Wittenbrinka – Moravské sekretářky. Jde o komediální hudební revue pojednávající o devíti ženách toho povolání, jež svými dialogy v pracovním prostředí odhalují i svůj soukromý život. Produkce slibuje zábavnou hudební složku založenou na moravské tradici.

V polovině prosince by mělo proběhnout premiérové představení Hrubínovy hry Oldřich a Božena, která na pozadí nepokojné doby o nadvládu v českých zemích první poloviny dvanáctého století líčí milostný příběh knížete Oldřicha, jenž má za ženu neplodnou neteř německého císaře, avšak s druhou ženou Boženou čeká dítě (dědice). Zajímavostí na tomto představení je herecká účast neherců z řad diváků, kteří se představí v některých vedlejších rolích v rámci workshopu NDB.

V reprízovaných představeních NDB nabízí výběr ze světoznámých titulů počínaje Dumasovou Královnou Margot přes oblíbenou detektivku Agathy Christie Past na myši až po osvědčené komedie Moliéra či Shakespeara. Na scéně Reduty pak opět nalezneme nerozlučné kamarády Kvaka a Žbluňka či představení Elementární částice.

Autor: Anna Oravová