Děkan ESF rezignoval kvůli podezření z plagiátorství

Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity, dnes na tiskové konferenci oznámil rezignaci děkana ESF Martina Svobody. Provedl tak poté, co se seznámil s obviněním, že děkan ESF téměř doslovně přeložil německou publikaci Generation Zertifikate - Die Emanzipation der Geldanlage do své verze Jak investovat aneb anatomie burzovních lží a Jak ovládnout finanční trhy.

Petr Fiala (vlevo) a Tomáš Svoboda (vpravo). Foto: Martina Králiková

„Požádal jsem děkana ESF o vysvětlení, které bylo nedostatečné. Navrhl jsem rezignaci, Martin Svoboda mé žádosti vyhověl,“ řekl rektor Fiala. Nyní již bývalýděkan ESF Martin Svoboda se odmítl jakkoli ke kauze vyjádřit. „Prosím respektujte mé prohlášení, že se nebudu k tomu více vyjadřovat,“ odpověděl Svoboda na otázku, jak je možné, že se přeložený text objevil v publikaci. Své mlčení odůvodnil tak, že počká na vyjádření odborné komise, která se bude případem zabývat.

Ekonomicko-správní fakulta nyní musí řešit organizační změny. „Informoval jsem předsedu Akademického senátu ESF, aby vypsal řádné volby na nového děkana. Prozatímním vedenímfakulty jsem pověřil proděkana pro studium Martina Kvizdu,“ dodal Fiala.

Děkana obvinil z plagiátorství na pondělním zasedání Akademického senátu ESF Zdeněk Ručka. „Kontaktovala mě kolegyně Šárka Nedělová, na kterou se obrátili studenti, kteří zjistili shody v publikacích,“ objasnil příčiny předseda Studentské komory Akademického senátu MU. „Prokázalo se, že samosprávní orgány univerzity fungují dobře. Ve čtvrtek jsem se to dozvěděla, ještě ten den jsem měla schůzku se Zdeňkem Ručkou a v úterý děkan rezignoval,“ řekla členka disciplinární komise a členka Studentské komory Akademického senátu MU Šárka Nedělová.

Autor: Romana Matuštíková