Do divadla za pět pětek

Znovunastudovaná legenda brněnského normalizačního dramatu Balada pro banditu o stovku levněji, netradiční balet Carmen za padesát korun a Perníková chaloupka dokonce zdarma. Ačkoliv rčení „chudý jako student“  díky rostoucí nabídce nejrůznějších brigád ztrácí na své výmluvnosti, studenti si stále můžou při návštěvě spousty institucí šetřit peněženky a umožňují jim to i brněnská divadla.

Balada pro banditu. Foto: archiv Divadla Husa na provázku

Balada pro banditu. Foto: archiv Divadla Husa na provázku

Možnost kulturního zážitku za hubičku může být dobrým důvodem, proč některý z večerů odložit bichli z fakultní knihovny a zařadit vytoužený půllitr se spolužáky až na pozdější noční hodinu. Většina brněnských scén totiž nabízí studentům svá představení za velmi výhodných podmínek a spousta návštěvníků univerzit o nich stále nemá příliš velké povědomí. Není toškoda? Studenti mají totiž na rozdíl od pracujících spoluobyvatel Brna na kulturní vyžití daleko více času, ale zároveň i daleko méně financí. Zlevněné vstupné je krokem vstříc, který se divadlu navíc může vyplatit. Získává ze spokojeného studenta, který zůstane v Brně i po dokončení studia, potenciálního diváka na budoucí sezóny. Kdy jindy tedy zvát své spolužačky na balet než teď, kdy se cena představení vleze do ceny dvou piv?

„Studentské slevy neposkytujeme, máme nejlevnější vstupné v Brně. To znamená 100 korun na muzikál a 70 korun na činohry,“ hájí jednotné ceny Jan Kolegar, vedoucí divadelního studia Marta, ve kterém hrají studenti JAMU. A má pravdu, cena nejlevnějšího studentského lístku do druhého pořadí na muzikál v Městském divadle neklesá pod 135 korun, za sedadlo v první řadě si student zaplatí i téměř 300 korun. Studenti v Martě navíc tvoří většinu z obecenstva, protože se sem chodí dívat na výkony svých spolužáků a kamarádů. Většina ostatních divadel však studentům nabízí speciální lístky.

Specifickým případem jsou například studenti uměleckých škol a divadelní vědy, kteří mají díky své studijní orientaci možnost chodit na divadelní představení zdarma nebo za symbolickou částku, jako je deset korun. Častým úkazem je tvorba falešných kartiček, které se snaží využívat i studenti zcela odlišných oborů. Šetřit se dá na lecčem, proč ale nepřispět divadlu alespoň pár pětkami, když se studentům sami snaží vycházet vstříc? Nehledě na to, že za pokladnami divadel sedí mnohdy studenti příslušných oborů, kteří si při špatné náladě neváhají podezřelé tváře prověřit.

Těm, kteří přemýšlí, zda se do nějakého z místních hledišť přijít podívat, snad usnadní rozhodování seznam studentských slev oficiálních brněnských scén (viz níže). Seznam nezahrnuje  amatérské divadelní soubory a hostující divadla. Menší divadla logicky nemají slevy až tak velké, přesto na studenty nezapomínají. A brněnské Národní divadlo nabízí svá představení dokonce za zlomek ceny.

Jiří Voskovec tvrdil, že hrát pro dobrého diváka je blaho a rozkoš. Ale získat špatného je čest a sláva. Ať jsou studenti dobrými či špatnými diváky, mohli by dát brněnským hercům šanci předvést svůj um.

Martina Pelcová

Přehled studentských slev

Národní divadlo Brno:
50% sleva na všechna představení, speciální nabídka vstupného 50 Kč pro studenty vysokých škol do 26 let 30 minut před začátkem představení na večerní pokladně

Městské divadlo Brno:
50% sleva na všechna představení

Divadlo Husa na provázku:
snížená cena, liší se od představení, viz program

HaDivadlo:
snížená cena (ze 100 Kč na 80 Kč, z 220 Kč na 140 Kč, ze 180 Kč na 120 Kč)

Divadlo u stolu:
snížená cena, liší se od představení, viz program

Buranteatr:
snížená cena (ze 200 Kč na 130 Kč, ze 150 Kč na 120 Kč, ze 130 Kč na 90 Kč)

Loutkové divadlo Radost:
jednotné vstupné

Divadlo Polárka:
jednotné vstupné

Absolutní divadlo:
snížená cena (ze 190 Kč na 110 Kč, pohádky zdarma)