Dotýkat se vědy, být soudcem nebo archeologem, to zažijí návštěvníci výstavy

Bludiště, pexeso, kostra a další interaktivní prvky čekají v prostorách Univerzitního kampusu na návštěvníky výstavy Dotkni se vědy, která přibližuje práci odborníků od založení univerzity až po současnost. Akce potrvá do konce června, je otevřena široké veřejnosti a nabídne i zábavné workshopy pro děti.

Na malé archeology čekají v písku kromě lidské kostry také mince. Foto: Dominika Vágnerová/LeMUr.mu

Oslavy výročí založení Masarykovy univerzity pokračují výstavou Dotkni se vědy. Expozice zábavnou formou přibližuje historické osobnosti spjaté s univerzitou a jejich objevy, zároveň i nejnovější úspěchy vědců v genetice, kardiochirurgii a dalších oborech. Výstavu tvoří přibližně čtyřicet populárně-naučných panelů a hravé prvky jako bludiště, hádanky, komiksy nebo pexeso, které jsou rozmístěny po Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Výstavu jsme udělaly zábavnou a dotykovou, abychom oslovily širokou veřejnost, řekla kurátorka výstavy Pavla Hudcová (druhá zprava). Foto: Filip Opálka/LeMUr.mu

Výstavu jsme udělaly zábavnou a dotykovou, abychom oslovily širokou veřejnost, řekla kurátorka výstavy Pavla Hudcová (druhá zprava). Foto: Filip Opálka/LeMUr.mu

Expozice je k vidění od 26. března do 26. června a oživí ji workshopy, které se budou konat na ostatních fakultách univerzity. Návštěvníci se přiblíží vědecké práci, podívají se do laboratoří nebo si vyzkoušejí roli archeologa. Na nádvoří kampusu si v bludišti zahrají na soudce. „Jedná se o konkrétní případ vraždy z roku 1922, kde bude návštěvník rozhodovat o vině či nevině obžalovaných,“ upřesnila kurátorka výstavy Pavla Hudcová. „Pokud se rozhodnou špatně, budou se muset vrátit,“ dodala.

I panely rozmístěné po kampusu představují vědu zábavnou formou, nabízejí množství kukátek, otázek a odpovědí. Cílem výstavy je zachytit vědce a vývoj jejich práce na všech fakultách univerzity. „Interaktivní prvky a soutěže zabaví rodiny s dětmi i školní skupiny, které mají možnost nahlédnout i do laboratoří,“ uvedly autorky výstavy. První z workshopů, s názvem Poznávám přírodu, se uskuteční už 29. března na Přírodovědecké fakultě.

Součástí expozice jsou i objekty na Komenského a Žerotínově náměstí, v kině Scala a na Moravském náměstí. Přístup na výstavu včetně workshopů je zdarma, podrobné informace naleznete na internetových stránkách.

Dominika Vágnerová