Elektronické zdroje můžete využívat z pohodlí domova

Masarykova univerzita poskytuje přístup k mnoha licencovaným elektronickým zdrojům. Různé databáze odborných i novinových článků a e-knih jsou však dostupné pouze ze školy, respektive její školní sítě. Pokud si však zprovozníte vzdálený přístup po síti, můžete si všechny elektronické zdroje vychutnávat z pohodlí domova nebo své oblíbené kavárny. Instalace přitom…

Foto: Marketa Sulková / Lemur

Masarykova univerzita poskytuje přístup k mnoha licencovaným elektronickým zdrojům. Různé databáze odborných i novinových článků a e-knih jsou však dostupné pouze ze školy, respektive její školní sítě. Pokud si však zprovozníte vzdálený přístup po síti, můžete si všechny elektronické zdroje vychutnávat z pohodlí domova nebo své oblíbené kavárny. Instalace přitom není složitá a zabere pár minut.

V první řadě je potřeba stáhnout si aplikaci, která vzdálený přístup umožní. Nejjednodušší cestou je portál elektronických informačních zdrojů. Na výběr je zde několik možností. Já doporučuji použít OpenVPN, což je klient, který vytvoří virtuální soukromou síť (VPN), jež vás spojí s Masarykovou univerzitou. Tato aplikace je přístupná různým operačním systémům, ale protože většina studentů MUNI má systém Windows, je tento návod určen právě pro něj.

Instalace programu

Na výše uvedené stránce tedy klikněte na OpenVPN a poté na odkaz Windows. Na této stránce si můžete vybrat, zda chcete verzi pro 32bitový nebo 64bitový operační systém. Pokud si nejste jisti, jaký systém na svém počítači máte, stáhněte si obě verze. Instalátor si verzi systému ověří a v případě špatně zvolené varianty instalaci odmítne.

Při instalaci se systém nejprve zeptá, jestli chcete povolit, aby tato apllikace prováděla změny ve vašem počítači. Zde klepněte na Ano, aplikaci vydala MUNI a je zcela bezpečná. Stejnou odpověď zvolte i u další otázky, tedy zda chcete povolit změny v počítači. Poté už jen potvrďte instalaci TAP-Windows Provider V9. Jestli jste vše udělali správně, odměnou vám bude ikona na ploše.

Připojení k vzdálenému přístupu

Upozornění, že VPN není aktivní.

Upozornění, že VPN není aktivní.

K připojení a správnému fungování VPN potřebujete administrátorská práva. Když spustíte program, objeví se v dolní liště ikona programu. Pravým tlačítkem na ni klikněte a vyberte možnost Connect. Objeví se formulář, kde se pomocí UČO a sekundárního hesla připojíte. Že připojení funguje, si můžete ověřit například na celouniverzitním portálu e-zdrojů. Elektornické zdroje tam jsou přehledně vypsané a v případě, že tam přistoupíte ze sítě mimo Masarykovu univerzitu, budete upozorněni výrazným červeným upozorněním a omezenou funkčností.

Ondřej Kaloud