Fanoušci seriálu Doctor Who se opět sjeli do Brna

Britský seriál, který si získal takovou popularitu, že Češi mají vlastní tematický festival? Seriál, který se vysílá již přes padesát let, a ještě stále se natáčí nové díly? To je Doctor Who, jehož fanoušci se po roce opět sešli v Brně.

Doctor Who, česky Pán času, je britský seriál sci-fi, který si v České republice získal velkou oblibu, a proto má i vlastní festival neboli con. Pátý ročník shromáždil české fandy z celé země v pátek 17. listopadu v gymnáziu třída Kapitána Jaroše a skončil v neděli 19. listopadu.

Foto: Kristýna Klazarová / Lemur

Návštěvníci mohli navštívit přednášky, tvůrčí dílny, promítání na plátně i zábavné kvízy nejen na téma Doctora Who, ale třeba i Harryho Pottera, Sherlocka Holmese, komiksových postav a dalších. V nabídce byly přednášky rozebírající práci režisérů, charaktery postav, hudbu ve filmech, ba dokonce i kostýmy. To vše festival Whocon soustředí pod jednou střechou. Zlatým hřebem byla pak návštěva českých dabérů tohoto seriálu a soutěž o nejlepší cosplay kostým.

Komu tohle všechno přišlo málo, mohl místo toho věnovat pozornost doprovodnému programu. Zatímco tiché zóny sloužily k odpočinku, místností s deskovými hrami neustále proudily skupinky lidí, kteří se přišli pobavit. Virtuální realita posloužila pouze k ukrácení chvíle, v počítačových hrách bylo ale možné i soutěžit a vyhrát zajímavé ceny. V arelu byla mimo jídelny i příjemná odpočinková čajovna. Obchůdky na chodbách nabízely návštěvníkům širokou nabídku suvenýrů. A tyto odpočinkové aktivity k načerpání nové síly byly třeba.

Foto: Kristýna Klazarová / Lemur

Možnosti návštěvníků festivalu byly natolik rozsáhlé, že se program jevil až přehnaně plný. Ke smůle zájemců o dvě souběžně vedené přednášky se žádná část programu neopakovala. Návštěvníci tak byli nuceni v programu pečlivě vybírat. Rychlému přebíhání mezi učebnami navíc nepomáhalo, že mapky nebyly nikde vyvěšené a každý je tak musel nosit v tašce. „Loni si lidé stěžovali, že by měly být mapky na každém patře, letos nejsou nikde,“ okomentoval tento nedostatek návštěvník Jiří Bednářík. Jeden z hlavních organizátorů Vojtěch Mrkývka na to reagoval: „Je to logistická chyba. Dokonce jsme je měli i vytištěné, ale jsme stále jen amatéři. Za sebe můžu říct, že jsem jim to říkal.“

Navzdory tomu má festival kladné hodnocení ze všech stran. „Je tu skvělá atmosféra, všichni se tu baví se všemi a je to tu velmi přátelské. Všichni si tu rozumí, protože jsou mezi svými,“ řekl návštěvník Nicolas Dalla Costa. „Hned první večer jsem zjistil, že si tu všichni tykají,“ dodal Marek Vozihnoj, který sem letos přijel poprvé. Festivalu celkově vládla spíše domácí atmosféra. Snad proto, že na nohou měli všichni domácí obuv. Příjemnou změnou oproti klasickým festivalům byl i přísný zákaz pití alkoholu v prostorách Whoconu.