Okem LeMUra: Fanoušci zombie kultury se prohnali Brnem

Ulice večerního Brna zaplnili v sobotu fanoušci zombie a převleků. Milovníci filmů, komiksů nebo seriálů s nemrtvými požírači lidských těl se oblékli a nalíčili, aby i běžným „smrtelníkům“ přiblížili své oblíbené smyšlené tvory.

Pátý ročník Zombie Walk za předchozím ročníky nezaostal. Foto: Jan Kříž/LeMUr.mu

Příznivci zombie příšer se začali scházet na Moravském náměstí už od brzkého odpoledne. Tam se mohli kromě registrace nechat za padesát korun i nalíčit. „Na podobných akcích mě baví, že se můžu namalovat tak, že mě nikdo nepozná a neudělat si tak ostudu,“ smála se jedna z účastnic pochodu Darya Havčinská.

Daria není v podobných pochodech žádný nováček. V zakrváceném převleku se prošla třeba i po Vídni. „Začínala jsem tím, že jsem si lepidlo Herkules naplácala na obličej,“ popsala Daria svůj první zážitek v převleku. Od té doby se v tvorbě kostýmu opravdu zdokonalila. Například minulý rok rozplakala malou holčičku pouhým pohledem. „Je to skvělý pocit,“ směje se.

I nemrtví musí mít povolení od úřadu

Celý průvod, čítající zhruba tisíc lidí, vyrazil o půl sedmé z Moravského náměstí. Oživlé mrtvoly prošly přes náměstí Svobody, a dál pokračovaly přes hlavní nádraží až k Mahenovu divadlu. Cílem byl klub MC 14, kde se odehrála afterparty. „Líbí se mi hodně ty masky, také bych se chtěl jednou zúčastnit,“ řekl jedenáctiletý Pepa, který se k průvodu náhodou připletl.

Zombie Walk se v Brně koná již popáté. Příprava toho letošního začala už v lednu. „Je potřeba všechno vyřídit s úřady, získat povolení a domluvit sponzory,“ prozradil teprve čtyřiadvacetiletý organizátor Ondřej Poustecký. Pochod zombie se rozhodl organizovat poté, co podobnou akci navštívil v Hradci Králové. „Bylo mi líto, že něco takového není v Brně, tak jsem si řekl, že to udělám sám,“ dodal Poustecký.

Fenomén zombie se objevuje v západní kultuře přibližně půl století. Původ má v kultu vúdú a zpopularizovat se ho podařilo koncem 60. let minulého století Georgi Romelovi. Ve svém snímku Noc oživlých mrtvol vyobrazil tyto bestie jako po krvi lačnící mrtvoly, které vylézají z hrobů. V poslední době se skloňují především s komiksovou sérií The Walking Dead.

Ondřej Kaloud