Festival Youth for You(th): Zahoď všednost, ukaž svůj talent

Open air festival Youth for You(th) se uskutečnil před kinem Scala ve středu 22. dubna od půl druhé hodiny odpoledne. Návštěvníci si mohli poslechnout řadu kapel i jednotlivých solistů, nechat se vyfotit ve fotokoutku, zahrát si soutěže o ceny partnerů či nechat se zkrášlit od vizážistek z firmy Mary Kay.

Letos se uskutečnil již pátý ročník festivalu Youth for you(th). Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Již brzy ráno bylo před kinem Scala možné zahlédnout skupinku organizátorů Youth for You(th), jak netrpělivě čekají, až přijede realizační tým, který postaví pódiovou konstrukci. Kolem poledne se na náměstíčku rýsovalo plnohodnotné pódium, dokončovala se příprava doprovodného programu i zkouška fungování techniky. Nervozita organizátorů však během dne stále stoupala.

Na festivalu bylo také možné soutěžit o různé ceny. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Na festivalu bylo také možné soutěžit o různé ceny. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Na festivalu se jako první představila kapela RepTie. Svými písněmi začala lákat kolemjdoucí, aby se na náměstíčku zastavili a zaposlouchali se. Frontman Rosťa vysvětloval název a text písně Tupláček. „Jedná se o autorskou skladbu, která vznikla podle skutečné události. Bývalý člen kapely Marek strčil celou ruku do ucha tupláku. Následně se mu vytvořil otok na ruce a musel odjet do nemocnice,“ uvedl. Po historce se začaly zaplňovat lavičky u pódia diváky.

Kapela se dále pochlubila písněmi Síň slávy a Ovocná žvýkačka. „Pojďte blíž! Je pro vás připraveno menší překvapení,“ křičel frontman a začal házet do vzduchu ovocné žvýkačky. Mnoho diváků, kteří se zvedli z laviček pro žvýkačky, zůstalo stát před pódiem a začalo tleskat do rytmu písně.

Nápoje i tatranky k dostání

U pódia se rozprostíral stánek zajišťující doprovodný program. Nechybělo ani malé občerstvení ve formě nápojů a tatranek, info stánek a vizážistky z Mary Kay, které rády poradily a nalíčily. Diváci se také mohli vyfotit ve fotokoutku s rekvizitami s vtipnými nápisy. Na festivalu bylo možné zasoutěžit si o ceny partnerů akce, například vstup do Big one fitness či lístky na laser game. Moderátor festivalu Vít Šaroun také divákům několikrát připoměl, že se mohou příští rok stát aktivními členy a připojit se k organízátorům této akce.

Některé návštěvnice se nechaly nalíčit. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Některé návštěvnice se nechaly nalíčit. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Následně moderátor Youth for You(th) uvedl dalšího interpreta. „Pojďte blíže,“ zavolal a uvítal solového hudebníka Ondru Soldána. Sympaťák a vtipálek Ondra se věnuje hudbě více než sedm let a hraje na kytaru, harmoniku a klarinet pouze vlastní skladby. Následně hudebník „aby odšprajcoval,“ jak vtipě uvedl, zahrál podle sebe tradiční píseň U stánku. Všem divákům na tvářích vykouzlil úsměv.

Na festivalu se objevily různé typy diváků. Kolemjdoucí chodci i cyklisti, lidi s kufry, studenti i dospělí s dětmi. „Prvně jsem měla v plánu zajít si do Vaňkovky koupit tričko, ale tohle je lepší. Bohužel ve tři hodiny mi jede autobus, takže se tu nemůžu moc dlouho zdržet,“ uvedla divačka Dagmar Vlčková z Příbrami.

Druhá půlka festivalu se pomalu přiblížila a s ní přišla i řada nových posluchačů, ale hlavně další kapely, kupříkladu rocková kapela Minute to escape či bluesrocková kapela Tatlo Quartet. „Myslím že změna místa festivalu jen propěla, přilákalo to mnohem více lidí. A naštěstí vše klape podle plánu,“ uvedl moderátor akce Vít Šaroun.Více informací naleznete na facebookových stránkách festivalu.

Kristýna Drápalová, foto: Jitka Janů