Filmový festival ovládl snímek Gin. Diváky získal hlavně neotřelým nápadem

V budově Fakulty informatiky a v kině Scala se konal další ročník Filmového festivalu. Znovu se promítaly krátké snímky vytvořené studenty nebo absolventy Masarykovy univerzity. Filmy již tradičně oceňovala odborná porota i diváci.

Foto: Michael Bouška / Lemur

Vítězem 17. ročníku Filmového festivalu byl diváky zvolen snímek Gin. Na druhém místě skončil v hlasování film Trans(ap)parent. Třetí místo obsadila Karkulka. Ve výběru poroty zvítězil film „Co se dělo ve škole“. Na druhém až třetím místě se shodně umístily snímky Trans(ap)parent a Gin.

Gin zaujal diváky především svým neotřelým nápadem, kterým se odlišoval od zbytku filmů. Snímek navíc tvůrci zpracovali velmi dobře i z technického hlediska. Film vypráví klasickou příhodu, kdy má gin za úkol splnit tři přání. Skončí však zcela nečekaně. Závěr Gina si u diváků vysloužil dlouhý a upřímný potlesk. „Ve srovnání s literaturou, je film práce týmu. Jsem proto moc vděčný všem, kteří se na filmu Gin podíleli,“ poděkoval svému týmu filmový gin Zdeněk Filipec.

Tvůrci se ve svých filmech zabývali studentským životem i komercí současného světa

Snímek Trans(ap)parent nezaujme diváky svým zpracováním, ale příběhem a nápadem. Cílem bylo zachytit příběhy a zážitky jednoho studenta v čase. Diváci ze studentských řad mohli ve filmu nalézt mnoho okamžiků, které dobře znají ze svého života. Animovaný film „Lepší než Karkulka“ poukazuje na komerci současného světa. Publikum ho ocenilo potleskem hlavně díky vtipnému dabingu a zajímavému výtvarnému zpracování.

Film „Co se dělo ve škole“ zobrazuje jeden nestandardní den školáka. Vtipný film zaujal nejen pro svůj příběh, ale i svým technickým zpracováním a kostýmy, se kterými si autoři dali opravdu mnoho práce. V bonusové sekci diváky čekaly ještě tři filmy. Všechny byly velmi dobře zpracované. Při jednom z nich dokonce nastalo v sále půlminutové ticho.

Letos informatici připravili již sedmnáctý ročník festivalu, jehož mottem bylo „Pohni obrazem!“. Od minulého roku mohou návštěvníci přijít na promítání nejen do budovy Fakulty informatiky, ale i do kina Scala. Všechny filmy připravili studenti nebo absolventi Masarykovy univerzity. Tvůrci vytváří své filmy v rámci předmětů PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla, které si mohou zaregistrovat i studenti jiných fakult.

Michael Bouška