Fitness jóga (p967)

Při volbě povinného tělocviku patřím mezi ty, kteří volí na základě rozvrhu a obsazenosti kurzu. I přesto, že jsem původně mířila úplně jiným směrem pohybových aktivit, byla jsem mile potěšena, že jsem byla „nucena“ zvolit fitness jógu.

Foto: Earl McGehee/Wikimedia Commons

Už na první hodině se ukázalo, že cvičení pod taktovkou studentky FSpS Martiny Dudášové bude nejen zábavné, ale taky dost náročné. A tak jsem každou středu v poledne vyrážela směr Malá tělocvična na Vinařské, abych společně s dalšími dvaceti studentkami a dvěma studenty potrápila svoje tělo a zklidnila svoji duši.

Jóga není jen meditace

Hned v úvodu jsme byli vyvedeni z omylu, že i když se před jógou nachází „fitness“, půjde o klidné cvičení založené na meditaci. Posilování celého těla bylo samozřejmostí a jen samotný Pozdrav Slunci, prováděný na začátku každé lekce, mě stál spoustu sil a potu. Vydržet v jedné pozici několik vteřin, soustředit se na držení celého těla a mít zatnuté svaly, o jejichž existenci jste neměli ani tušení, to nebyla žádná hračka. O to víc mě i ostatní těšily první úspěchy, kdy jsme dokázali propnout kolena a přitom nespadnout. I přes náročnost některých pozic jsme si cvičení jógy užívali. A na konci každé hodiny jsme se za odměnu nořili do tajů své duše a meditovali. Vypnout mozek a soustředit se jen na svůj dech bylo opravdu uvolňující.

Životní styl

Kdo jógu cvičí delší dobu, určitě mi potvrdí, že to není jen o komerčním cvičení, ale i o způsobu života. Mně kurzy fitness jógy dopomohly k větší koncentraci, po dlouhé době jsem se dokázala soustředit a užívat si klidný a plynulý pohyb. Můj skvělý pocit byl určitě ovlivněn i výborným vedením naší lektorky, která nás mnohdy vyhecovala k životním výkonům. Ve cvičení jógy sice nepokračuji, ale ráda občas „pozdravím Slunce“. A s úsměvem a rovnými zády vzpomínám na lekce fitness jógy. Vřele doporučuji těm, kteří jógu ještě nikdy nevyzkoušeli!

Autor: Jana Leitnerová