Fotbalový souboj MU vs. MZLU: výhra Masarykovy univerzity, bohužel bez diváků

Souboj druhého kola fotbalové kvalifikace Akademických her (AH) se odehrál ve čtvrtek 29. dubna na hřišti Sparty Brno v Komárově. V utkání se střetla domácí Masarykova univerzita s Mendlovou univerzitou. MU byla do 2. kola nasazena na základě výsledků na AH v předchozích letech, zatímco MZLU si musela tuto účast vybojovat v prvním kole, ve kterém porazila Vysoké učení technické 2:1.

Ilustrační foto: Usien/Wikimedia Commons

Zápas se hrál od jedné hodiny na umělé trávě a za absolutního nezájmu diváků. Při výkopu jich v ochozech bylo devět (včetně čtyř dělníků, kteří opravovali elektroinstalaci u hřiště). Nakonec se jejich počet sice o něco zvýšil, ale dvacet přihlížejících rozhodně nebylo kulisou, kterou by si tento prestižní mač zasloužil.

Jestliže se při hokejovém souboji univerzit MU vs. VUT povedlo vyprodat halu Rondo, tak proč by fotbalové měření sil nemohlo přilákat alespoň několik set diváků? Důvodem bude asi nedostatečná, respektive nulová propagace. Jak potvrdil i jeden z přihlížejících Stanislav Klusák: „O utkání jsem se dozvěděl od kamaráda, který nastoupil za MU, jinak bych o zápase vůbec nevěděl, žádnou propagaci jsem nezaznamenal.“

Na propagaci však peněz nezbývá, což platí dvojnásob od té doby, co se tyto souboje již nehrají pod záštitou Gambrinus ligy. Všiml si toho i trenér MZLU Petr Bedřich: „Když se hrálo pod hlavičkou Gambrinus ligy,

měly tyto souboje lepší úroveň.“ Podobného názoru je i trenér MU Oldřich Racek: „Je velká škoda, že souboj neměl odpovídající propagaci, někteří kluci o tom ani neví. Akademický sport potom na úrovni kvalifikace nemá skoro žádnou úroveň.“

Favoritem utkání byl bezesporu tým Masarykovy univerzity, jehož hráči mají zkušenosti z vyšších soutěží, členem týmu je také David Cupák, který hraje za prvoligové 1. FC Brno. A protože na MZLU nemají příliš na výběr, dá se s nadsázkou říct, že hrát museli všichni, kdož mají ruce a nohy. „Máme tady kluky, co chodí na fotbal, někteří na futsal a polovina hraje florbal“, uvedl Bedřich. Jeho svěřenci byli se svou rolí smířeni a již při rozcvičení vtipkovali, jak budou odkopávat míče na projíždějící vlaky, aby tak zabránili debaklu.

Na hřišti se kvalitativní nepoměr brzy projevil. MU se rychle ujala vedení 3:0 a zdálo se, že je po zápase. Hosté však využili dvou ojedinělých zaváhání v obraně domácích a stanovili poločasový výsledek na přijatelných 2:3 z jejich pohledu. Ve druhém poločase však odpadli fyzicky a konečný výsledek 9:2 pro celek MU tak odpovídá dění na hřišti.

Hráči MZLU nestíhali držet krok s trénovanějšími domácími a často se také cítili ukřivděni hlavním rozhodčím, kterým byl Tomáš Sedláček: „Sám jsem studentem MZLU, takže nemám nejmenší důvod klukům škodit. S tím, že jsem ze stejné školy, jsem se vyrovnal, nevyrovnal jsem se však s výkonem spolustudentů a stydím se za něj.“

Nedá se očekávat, že by se na brněnské akademické jedničce ve fotbale něco v budoucích letech změnilo, ale třeba se zlepší divácká kulisa budoucích soubojů. Všichni aktéři by si to určitě zasloužili.

Fotbalový tým MU v příštím zápase nastoupí v Jihlavě, kde se utká o účast na finálovém turnaji AH s Vysokou školou polytechnickou Jihlava a bude opět favoritem.

Autor: Pavel Putna