Germanistika z pohledu studentky: náročná výuka i neformální setkávání

„Ve škole počítají s tím, že německy už umíme,“ říká studentka druhého ročníku jednooborové germanistiky na Filozofické fakultě Blanka Kratochvilová, která se s námi podělila o své studijní dojmy. 

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

Bylo těžké dostat se na germanistiku? Jak ses připravovala na přijímací zkoušky?
Psala jsem testy studijních předpokladů a potom oborový test. Na TSP jsem se moc nepřipravovala, ale co se týče oborového testu, využila jsem možnosti zaplatit si takový jednodenní kurz – oborový test „nanečisto“, který jsme si pod vedením doktorky Malé z Filozofické fakulty zkontrolovali. Tenhle test jsem si pak doma několikrát prošla a ten „naostro“ byl k mé radosti dost podobný.

Do jaké míry si můžete sami vytvářet rozvrh?
Povinným předmětům se musíme časově přizpůsobit – termín přednášek je daný, někdy je možné zvolit si přednášejícího. Časy seminářů si vybíráme ze dvou až čtyř termínů.Termíny volitelných předmětů jsou taky pevně dané, ale záleží na každém, který předmět v jakém čase si vybere, takže tohle je poměrně flexibilní.

Takže do kolika dnů máš rozvrh rozložený?
Většinou do tří nebo čtyř dnů.

Jak hodnotíš kvalitu výuky a vstřícnost učitelů?
Je pravda, že některými předměty jsem prošla, aniž by mě nějak zasáhly, ale myslím si, že většinou se nás učitelé snaží zaujmout, abychom jejich výkladu porozuměli. Na vstřícnost si nemůžu stěžovat, na maily odpovídají, věnují se nám, když potřebujeme. Jen mi vadí, že výsledky zápočtových testů nebo zkoušek se často dozvíme až měsíc po jejich absolvování, což je dost nepříjemné.

Němčinu zvládáš bez problémů, nebo máš nějaké doučování?
Německy se učím od čtvrté třídy základní školy, ale to, co jsem se na ní a poté na gymnáziu naučila, mi nestačí. Gramatiku zvládám, ale konverzaci ne – platím si jazykovou školu. Ve škole v podstatě počítají s tím, že německy umíme, tohle už je taková učená nástavba – morfologie, dějiny…

Klade se ve výuce důraz na konverzaci?
Abych pravdu řekla, moc ne. V prvním ročníku jsme měli v jazyková cvičení, kde jsme konverzovali, ale teď děláme především překladová cvičení a přednášíme referáty.

A materiálům, které máte k dispozici v němčině, bez problémů rozumíš?
Je pravda, že materiály jsou často obsáhlé – překládám je se slovníkem, což nějaký ten čas zabere.

Máš v rámci studia povinný i jiný jazyk než německý?
Ano, mohla jsem si vybrat buď dva semestry švédštiny a dva latiny, nebo čtyři semestry švédštiny a žádnou latinu. Já jsem si zvolila druhou možnost.

Jak náročná je škola na domácí přípravu?
Máme hodně povinné četby, nejen beletrii, ale i odborné texty, analýzy a tak podobě. Vzhledem k tomu, že je to všechno německy, je to na domácí přípravu náročnější.

Kolik času věnuješ přípravě na zkoušku?
Na některé zkoušky stačí pár dnů, ale když je zkouška náročná, klidně i dva týdny – než přečtu literaturu, přeložím materiály… Ty máme naštěstí někdy přeložené od starších studentů.

Takže funguje mezi studenty spolupráce?
Určitě. Když něco potřebuji a zeptám se někoho ze starších studentů, pomůže mi. A když někdo něco zjistí od starších studentů, vypracuje otázky, naskenuje zápisky, vloží to většinou někam na internet, kde je to přístupné pro všechny.

Chystáš se na stáž do zahraničí? Myslíš si, že to díky faktu, že studuješ jazyk, budeš mít jednodušší než studenti jiných oborů?
Určitě bych chtěla jet na stáž, ale ještě jsem se o to dopodrobna nezajímala. Nejsem si jistá, jestli jako studentka jazyka jsem na tom líp, protože je o to u nás prakticky maximální zájem. Pravděpodobně máme širší výběr, ale zároveň i více uchazečů.

Celkově bys tedy jednooborovou germanistiku spíše doporučila?
Určitě ano. Pokud má někdo zájem o německý jazyk, je to vhodná volba. Učitelé navíc pořádají pravidelná večerní setkání studentů a lektorů němčiny, studentů z Německa, kteří tu momentálně žijí… Je to skvělá příležitost procvičit si němčinu a seznámit se s novými lidmi v neformálním prostředí.

Autor: Barbora Zavřelová