Hráči počítačových her ukojili své chutě na brněnském festivalu

Počítačové hry jsou stále rozšířeným druhem zábavy. Brněnské Kino Art se tak v sobotu stalo na jeden den centrem pozornosti hráčského světa díky prvnímu festivalu v republice s tímto tématem. Návštěvník festivalu Gamer Pie si mohl vybrat mezi širokou škálou přednášek, soutěží, tvůrčích workshopů a mnoho dalšího.

Na festivalu bylo možné vidět výstavu herního umění. Foto: Oliver Staša/www.oliverstasa.cz

Hrajeme si, ale vážně! Tak znělo motto sobotní akce. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, který zaručoval, že si každý přijde na své. Po dobu celého dne se konaly v obou sálech Kina Art přednášky nejznámějších českých vývojářů, akademiků a studentů. Mezi přednášejícími se představili například Jakub Gemrot a Lukáš Kolek, kteří prezentovali historickou hru Československo 38-89 z dílny Univerzity Karlovy. „Naši hru používají učitelé na středních školách jako vzdělávací pomůcku. Žáci si ji zahrají a pak všichni diskutují o té době,“ řekl Gemrot.

Na nudu nebyl čas
Návštěvníci mohli v Kině Art sledovat hry na plátně. Foto: Oliver Staša/www.oliverstasa.cz

Návštěvníci mohli v Kině Art sledovat hry na plátně. Foto: Oliver Staša

Jinou hru jménem Chuchel prezentoval Jaromír Plachý ze studia Amanita Design. Během dne pak ještě vystoupil například videoherní novinář Pavel Dobrovský, který přiblížil publiku videohry v Africe a Asii. Dlouhou a vášnivou debatu rozpoutala Tereza Krobová přednáškou o prezentaci maskulinity v počítačových hrách. Pro ty, kteří chtěli na chvíli zažít pocit, že se nachází v jiném světě, byla připravena zóna s virtuální realitou HTC Vive, jež nabízela nevšední zážitek. Na „pamětníky“ čekal retro koutek se staršími kousky jako je Super Mario.

Doprovodný program byl také bohatý. Jedním z lákadel byla hra Kódová válka. Po zapsání do válečné frakce obdrželi hráči datový disk v podobě malého papírku, kam si zapisovali jednotlivé odpovědi  na otázky vylepené po stěnách kina. Jejich celodenním úkolem se tak stalo sbírání informací o hrách. Na konci festivalu byla pak vyhlášena frakce, která splnila největší počet „questů“, neboli úkolů. V chodbě upoutala oči návštěvníků první institucionální výstava herního umění v České republice. „Celkově mi to přijde dobře zorganizované. Na každém rohu něco najdete, takže se vůbec nenudíte,“ řekl o festivalu návštěvník Matěj.

Kdo si hraje, nezlobí
Návštěvníci si mohli vyzkoušet virtuální realitu pomocí zařízení HTC Vive. Foto: Oliver Staša/www.oliverstasa.cz

Na místě bylo možné si vyzkoušet virtuální realitu pomocí zařízení HTC Vive. Foto: Oliver Staša

Návštěvníci spolu s organizátory a hosty tvořili bezmála dvě stě padesát lidí. Zájem o tuto událost byl velký, a proto byla o lístky nouze už v předprodeji. Kdo si je chtěl koupit na místě, měl smůlu. „Na začátku jsme přemýšleli o různých prostorech, jako je například výstaviště nebo kongresové centrum. Protože jsme ale nevěděli, jak velký bude zájem, nechtěli jsme riskovat. Rozhodli jsme se pro něco menšího a Kino Art tak bylo jasnou volbou, protože nabízelo ideální rozmístění prostor pro formát našeho festivalu,“ objasnil spoluorganizátor Ondřej Myšák.

Myšlenka pořádání festivalu tohoto druhu se zrodila v hlavě organizátorů téměř před rokem. Pestrost nabídky počítačových her roste a s nimi i počet jejich fanoušků. Videohry mají v životech dnešních lidí stále větší roli, a proto se pořadatelé rozhodli na tento trend reagovat festivalem. Ředitel festivalu Dominik Jícha ve svém úvodním slovu vysvětlil: „Na festivalu se vždy kombinují různé úhly pohledu, které pak vytváří ,,herní koláč“, ze kterého si každý odkrojí to své – proto Gamer Pie.“