Informatici představili své snímky na Filmovém festivalu

Filmový festival Fakulty informatiky oslavil svou plnoletost. V pořadí osmnáctý ročník se nesl v duch motta „vybarvi se,“ které mělo dle slov organizátorů symbolizovat kreativitu a vystoupení z šedi. Diváci mohli na festivalu zhlédnut celkem třináct soutěžních snímků. Autory filmů byli studenti a absolventi Masarykovy univerzity, kteří své snímky tvořili jako součást školních předmětů. Cenu diváků si odnesl film Nelajkla mi status, porota ocenila film Šelma.

Foto: Anna Absolonová / Lemur

Návštěvníci mohli filmy zhlédnout v pátek 18. května, a to v univerzitním kině Scala a na Fakultě informatiky. Na ní se snímky promítaly hned ve dvou sálech, v jednom z nich s anglickými titulky. „Na festival jsem přišla víceméně náhodou. Byla to moc fajn akce, taková studentsky rozpačitá, ale velice příjemná,“ prozradila studentka speciální pedagogiky Monika Bačová.

Letošním tématem festivalu bylo „vybarvi se“. Foto: Anna Absolonová / Lemur

Soutěžní snímky hodnotila jak odborná porota, tak návštěvníci. V diváckém hlasování se na třetím místě umístil film Orion, druhé místo získal snímek Pět fází smutku. S téměř dvojnásobným počtem hlasů se na první příčce umístil film Nelajkla mi status. Ten je de facto hudebním videoklipem autora Pavla Čadka. V písni, která v klipu zaznívá, se mimo jiné objevují všichni lidé, kteří Čadkovi před rokem na Facebooku označili tlačítkem „to se mi líbí“ jeden určitý status. „Když jsme natáčeli film, mysleli jsme si, že bude zábava. Kluci ale neustále koukali do telefonu, takže jsme za celou dobu prohodili asi dvě věty,“ komentoval vtipně natáčení Čadek.

Promítání na Fakultě informatiky. Foto: Anna Absolonová / Lemur

Čadkův snímek ocenila taktéž porota, nicméně až třetím místem. Na druhé příčce se umístil Orion a na první snímek Lindy Langerové Šelma. Porota vyzdvihla především kostýmy, dvojí žánrový zvrat a celkovou originalitu. „Nejobtížnější bylo natočit scénu s mojí kočkou, která při natáčení nechtěla vůbec spolupracovat,“ řekla ke vzniku filmu jeho autorka.

Kromě soutěžních snímků promítali organizátoři i bonusový program. Mezi nimi se objevil například studentský snímek 18+ či dokument o komunitě LGBT Sami za sebe.

Festival se poprvé uskutečnil v roce 2001 z nadšení novými možnostmi digitálního zpracování videa a z touhy studentů vytvářet své vlastní filmy. Studenti natáčeli své snímky v předmětech PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla.