Informatický festival si získala Vysněná domácnost a Roztomilé kočičky

Je to každodenní rutina. Člověk vstane, dá si sprchu, oblékne se, k tomu si udělá vajíčka se sušenkami a zapne bednu. Ale i takové klidné ráno se změní, když zasáhne manželka. „Kdy už konečně spravíš tu pračku?“ Ne jeden muž by v ten moment rád sáhl po nějakém vypínači. I o tom byl 16. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky.

Letošní ročník festivalu měl rekordní počet návštěvníků. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Letošní festival nesl název Chceš to taky? a podle zaplněných poslucháren na informatice a přelidněné Scaly to letos opravdu chtěli všichni. A taky měli důvod. Nabídka programu byla pestrá, rozhodně mohla směle konkurovat předchozím ročníkům. Letošní seznam měl zkrátka vše. Od detektivních a hudebně motivovaných příběhů až po snímky ryze dokumentárního ražení. Nechyběl ani srdceryvný příběh přátelství dvou plyšáků, z nichž jednoho přejel vlak a druhý následně spáchal sebevraždu.

Filmový festival fakulty informatiky

U diváků vyhrál snímek Vysněná domácnost, zatímco u odborné poroty Cute_cats.avi.
Foto: David Klement/LeMUr.mu

Domácí práce vs. koťátka

V kategorii diváků nakonec zvítězil snímek Vysněná domácnost, jehož scénář napsali Michal Humaj, Michal Orsava a Blanka Havelková. Manželka, nešťastná z toho, že její muž doma nic nedělá a není schopný ani spravit pračku, se rozhodne hacknout jeho elektronické zařízení iDream, které mu původně pomáhalo s usnadněním ranní rutiny. Nic netušící manžel tak ve spánku začne plnit všechny domácí práce včetně žehlení, pečení cukroví a lakování nehtů. Zlom nastává v momentě, kdy muž pořídí ženě podobný vynález. Díky němu žena pilně doplňuje pivo do lednice, aby muž nestrádal a byl spokojený.

U odborné poroty pak vyhrál snímek o existenciální úvaze Cute_cats.avi z dílny Jana Szlauera a Jakuba Špiříka. „Podívej se na ně, vidí jenom kočky, to jim stačí,“ zaznívá z rozpraskaného obrazu, na kterém se promítají snímky koček překryté s válečnými útržky. Jsme vůbec reální? A kde se vzala zapomenutá páska z půdy s roztomilými kočičkami?

Svůj snímek mohli na festival přihlásit i studenti studující mimo fakultu informatiky. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Svůj snímek mohli na festival přihlásit i studenti, studující mimo Fakultu informatiky.
Foto: David Klement/LeMUr.mu

Mezi další oceněné filmy festivalu patřil také snímek Distingovaný pán. V něm si diváky získala nejenom hlavní postava Závišovy písně Bože já jsem vůl, ale i sám Záviš, který se v klipu objevil. Opomenut by neměl být ale ani krátký film Game of Phones. V něm proti sobě válčí dvě mobilní impéria a podobnost s jakýmkoliv dílem a jakoukoliv realitou je dle tvůrců čistě náhodná.

Úspěch na dvou frontách

Letos se poprvé akce rozdělila na dvě hlavní stanoviště. Hlavním místem festivalu byla již tradičně domovská budova Fakulty informatiky, ze které probíhal přímý přenos do univerzitního kina Scala. Promítání tak letos slavilo zatím největší úspěch ve své historii, co se počtu návštěvníků týče.

Festival samotný ale není určený jenom informatikům. Na kurzy PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla se mohou přihlásit všichni studenti z Masarykovy univerzity a projevit tak své tvůrčí schopnosti. Všechny letošní i loňské festivalové snímky jsou volně k dispozici na youtube kanálu festivalu.

Eliška Kolmanová