Jak na eduroam

V budovách Masarykovy univerzity jsou k dispozici dvě Wi-Fi sítě, MUNI a eduroam; rozdíl mezi nimi je mnoha studentům neznámý. Proto volí MUNI, ke které se lze kvůli nižšímu zabezpečení připojit snáze. Pokud ale chcete být k internetu připojeni bezpečně, rozhodně volte eduroam. Připojit se k němu není vůbec složité…

Foto: David Klement/LeMUr.mu

V budovách Masarykovy univerzity jsou k dispozici dvě Wi-Fi sítě, MUNI a eduroam; rozdíl mezi nimi je mnoha studentům neznámý. Proto volí MUNI, ke které se lze kvůli nižšímu zabezpečení připojit snáze. Pokud ale chcete být k internetu připojeni bezpečně, rozhodně volte eduroam. Připojit se k němu není vůbec složité a odměnou za snahu vám bude rychlejší, stabilnější a bezpečnější připojení.

Eduroamu se už žádný student nemusí bát. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Eduroamu se už žádný student nemusí bát. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Síť eduroam není jen tak obyčejná síť, je to mezinárodní služba, díky níž se můžete připojit k internetu v mnoha akademických institucích nejen v České republice. Stačí být studentem nebo zaměstnancem kterékoliv ze zúčastněných institucí, tedy i MU. Avšak i externí vyučující, účastníci konferencí či partneři v projektech mají možnost se k eduroamu připojit MU poskytuje návštěvnické účty s uživatelským jménem ve tvaru Guest123456 a vygenerovaným heslem.

A jaký je tedy rozdíl mezi MUNI a eduroamem? Zatímco MUNI je pouze pomocná síť, která je určená především pro nastavení připojení k eduroamu, eduroam nabízí zabezpečený přenos dat. To znamená, že se nemusíte bát o svá data, když se připojujete k Facebooku, Gmailu nebo třeba do internetového bankovnictví. Naproti tomu připojovat se k těmto službám přes Wi-Fi MUNI je velmi rizikové.

Jak se připojit

Pro neomezené využívání sítě musíte pouze znát své UČO a sekundární heslo MU. Vyskytujete-li se v dosahu Wi-Fi, klikněte v nabídce bezdrátových sítí na Wi-Fi s názvem eduroam. Otevře se vám okno požadující uživatelské jméno a heslo.

Zde vepište jméno ve tvaru UČO@eduroam.muni.cz a zadejte své sekundární heslo, které jste obdrželi při zápisu do studia.

Používáte-li Windows 8/8.1/10 nebo Mac OS X a pokud jste vložili správné přihlašovací údaje, měli byste být připojeni do sítě eduroam.

Na starších operačních systémech Windows a na většině linuxových distribucích budete potřebovat přidat do systému certifikát, který zajišťuje bezpečnost připojení.

Petra Fojtíková

Měli jste s přihlašováním do eduroamu problém?
Bližší informace, podmínky a návody pro různé operační systémy můžete nalézt na stránkách Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

A co vy? Připojili jste se k eduroamu bez problémů, nebo jste s tím bojovali? Dejte nám vědět do komentářů, na Facebooku nebo na redakce@lemurmu.cz, jak jste byli úspěšní.