Jak sbalit ženu – řešilo se na fildě

Zaručené balicí triky, jak se stát lvem salonů, i rady holkám, jak „nebejt trapka nebo přeléčená venkovanka“ a nenaletět nějakému troubovi, který „machruje s Ferrari a přitom ho parkuje na sídlišti v Líšni“ – v takovém duchu se neslo autorské čtení na Filozofické fakultě ve čtvrtek 15. dubna.

Foto: Jan Hrňa

Se svými knihami se tentokrát představili bývalí studenti Masarykovy univerzity: Tomáš Baránek, vystudovaný informatik, a Jiří Šimáček, absolvent dějin umění a estetiky. Na úvod každý z autorů přečetl úryvek ze svého díla.

Jiří Šimáček uvedl publiku své Snaživky aneb rady holkám, jak nenaletět. Vypravěčkou knížky je kosmetička, která má jasný cíl – najít si bohatého chlapa. Celý děj se odehrává vBrně, na konkrétních místech, v konkrétních podnicích a městských částech. Netradiční výběr prostředí pro literární dílo – svět navoněných a upravených slečen, značkového oblečení, drahých aut a zazobaných mužů – zaujalo Tomáše Baránka. Ten se proto svého kolegy zeptal, proč si vybral zrovna takto. „Ty holky, o kterých píšu, se mi všechny líbily. Ale věděl jsem, že to je jiný svět. Za tu dobu, co jsem se pohyboval v jejich společnosti, jsem si uvědomil, že jsem pro ty holky vlastně neviditelný. Mohl jsem tak nerušeně čerpat inspiraci,“ odpověděl Jiří Šimáček s lehkým úsměvem.

Naproti tomu kniha Tomáše Baránka s jednoznačným názvem Jak sbalit ženu – praktická příručka technologie lovu je spíše jakousi učebnicí či cvičebnicí ke kursům balení, které pořádá. Vedle rad, co dělat a co nedělat, když chce muž ženu zaujmout a navázat kontakt, si v ní může čtenář přečíst i celou řadu historek více či méně úspěšných mužů. Všechny příhody jsou prý reálné. Jiřího Šimáčka upoutala obzvlášť historka, kdy se muž při jednom z neúspěšných pokusů o oslovení ženy dokonce rozplakal. A proto se Tomáše musel zeptat, zda opravdu došlo i na pláč. Autor knihy se přiznal, že: „Ano, taky jsem se jednou při seznamování rozplakal. To je to nejvíc ponižující, co se ti může stát.“

Poté se dostali ke slovu posluchači se svými dotazy. Na přetřes přišly problémy jako „proč chlapi zapomínají na výročí, narozeniny a podobně“, „přinést či nepřinést ženě kytku na první schůzku“ nebo „jak sbalit expřítelkyni“.

Jednu z nejzajímavějších balicích technik popsal Jiří Šimáček: „Kamarád na koleji to bral kvantitativně, každé holky se přímo zeptal, jestli se s ním vyspí. A na opakovaná odmítnutí reagoval: ‚Proč ne? Co by ti to udělalo?‘ Budete se možná divit, ale některé mu na to kývly.“

Další čtení bude již ve středu 28. dubna. Ivo Čánovi, který autorská čtení za podpory Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU organizuje, se podařilo pozvat osobnost významného jména – hostem bude herec, dramatik, režisér a spisovatel pro děti Arnošt Goldflam. Akce začíná deset minut před půl sedmou v místnosti D21 na Filozofické fakultě.

Autor: Klára Trizuliaková