Jeden svět

Od 22. do 30. března se stane Brno hostitelem festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Budou představeny například filmy přibližující válku v Afghánistánu nebo situaci v Tibetu. Organizace Člověk v tísni, která je pořadatelem festivalu, přiveze do Brna nejen čtyřicet sedm dokumentů, ale také výstavy, koncerty, přednášky a debaty, které reflektují aktuální dění ve světě i u nás.

Foto: jedensvet.cz

Festival Jeden svět pořádá společnost Člověk v tísni už třináct let, v Brně se letos koná po dvanácté, přičemž zájem o filmy s lidskoprávní tematikou každoročně roste. Prostřednictvím více než sedmi desítek projekcí pro české i anglicky mluvící publikum bude uvedeno takřka padesát dokumentů, které se věnují rozličným problémům ze všech koutů světa. Snímky přiblíží situaci v Afghánistánu, Íránu, Tibetu, Číně nebo KLDR, úskalí rozvojové pomoci, bludný kruh globalizace či ženská práva ve světě. K nejvýraznějším tématům jednotlivých filmů patří například Anna Politkovská, pravicový extremismus v Evropě, sexuální turistika v Thajsku či situace vietnamských dělníků v Česku. Ke slovu se dostanou i zdánlivě méně  nápadná témata, jako je život s rakovinou či tělesným postižením nebo alternativní doprava ve městě.

Slavnostní zahájení se bude konat v pondělí 22. března o půl sedmé v divadle Husa na provázku. Součástí večera bude dražba ručně šitých panáků, jejíž výtěžek bude vložen do sbírky občanského sdružení Berkat, které pomůže afghánským dětem čekajícím na transplantaci oční rohovky. Dražbu podpořily známé osobnosti, které se na panáky podepsaly (například Václav Havel, Reinhold Messner, Petr Oslzlý nebo Vladimír Morávek).

Brněnští diváci se dočkají i několika speciálních projekcí. Ve verzi (nejen) pro nevidomé bude uveden film Nevítaní. Dále budou promítány dvě série snímků, první v kině Art, 21 mluvčích Charty 77, druhá v Sále Břetislava Bakaly, Občan Havel – Kandidát, Dusno, Krize, Odcházení. Nebude chybět ani Filmový maratón Jednoho světa v klubu Fléda složený ze snímků Zemřít ukamenováním, Vstupenka do ráje a Afghánská superstar.

Kino Art, Sál B. Bakaly, Starý pivovar, kavárna Trojka nebo klub Fléda – to jsou místa, kde mohou diváci navštívit jak filmové projekce, tak koncerty, výstavy či debaty. Předprodej vstupenek na jednotlivé akce probíhá v Domě pánů z Lipé nebo na místě konání hodinu před začátkem. Vstupné je, podle místa projekce, 70 nebo 60 Kč, s kartou diváka, která stojí 120 Kč, mají diváci nárok na poloviční slevu při nákupu vstupenky.

Autor: Alena Rousková