Kam s dětmi, když musíte na přednášku? Fakulta sociálních studií zná odpověď

Mezi fakultami jde o unikátní projekt. O čem je řeč? O dětském koutku na Fakultě sociálních studií. Dnes a denně dětský koutek vychází vstříct studujícím matkám, které řeší zásadní otázku. „Kdo mi dnes pohlídá dítě?“

Takto společně slavili Velikonoce děti s chůvámi v dětském koutku FSS. Foto: Andrea Galicová/Dětský koutek FSS Brno Facebook

Dětský koutek původně vznikl jako projekt Genderového centra na Fakultě sociálních studií. Iniciativa vznikla v roce 2001 a je fakultou plně podporována. Do chodu se můžou zapojit i sami studenti. Koutek se nachází v suterénu budovy hned vedle nově zřízeného Selfie Coffee.

Obsazenost koutku ale ani zdaleka nedosahuje počtů žáků ve školkách a podobných zařízeních. „Je to velmi proměnlivé, někdy není v koutku žádné dítě, jindy se tam během dne vystřídá dětí například pět. Některé z nich hlídáme my, jiné mají vlastní hlídání,“ řekla koordinátorka dětského koutku Michaela Klusáková.

Stačí se domluvit

Dětský koutek je flexibilní a dokáže se matkám přizpůsobit. „Hlídáme obvykle děti starší jednoho roku, po domluvě ale i mladší. V tomto akademickém roce mělo nejmladší dítě šest měsíců,“ uvedla Klusáková.

Dětský koutek byl původně projekt Genderového centra. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

Dětský koutek byl původně projekt Genderového centra. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

A jak si hlídání dětí zařídit? Časově vytížení rodiče se mohou domlouvat na facebookových stránkách, které byly pro dětský koutek zřízeny. Využít lze i telefonní či osobní kontakt. Jak ale sama koordinátorka uvádí, někdy je chův více než samotných dětí: „Zájem na straně chův převyšuje poptávku. Stává se i to, že registrovaná chůva nikdy nehlídá, jelikož se hlídání brzy obsadí nebo jí žádné časově nevyhovuje. Často takové chůvy pomáhají alespoň při organizaci Velikonočního a Mikulášského odpoledne.“

Kdo si hraje, nezlobí

Děti navštěvující koutek se mohou každoročně těšit na aktivity spojené s Velikonocemi a Mikulášem. Pokud by i bezdětného studenta zajímalo, jak takový den plný aktivit vypadá, může se sám přesvědčit. Nejbližší událostí dětského koutku je oslava Velikonoc.

„Program bude tradiční, a to rukodělné i pohybové dílničky pro děti, případně i pro rodiče. V minulosti jsme s dětmi zdobili perníčky, sázeli řeřichy, pletli pomlázky nebo zdobili polystyrenová vajíčka,“ řekla Klusáková.

Eliška Kolmanová