Knihovna na Filozofické fakultě nabízí kuchyňku nebo deky na půjčení

Kromě klasických možností vypůjčení knih, počítačových studoven, tisku nebo vázání dokumentů, knihovna Filozofické fakulty skýtá také netradiční služby. K půjčení tam jsou sluchátka, flash disc nebo nabíječky na telefon, ale i deky nebo deštníky. K dispozici je také kuchyňka.

Foto: David Klement / Lemur


Velkým zlepšovákem v knihovně na Filozofické fakultě je kuchyňka v prostorách pro společné studium, která nedávno dostala nový přírůstek v podobě kávovaru. Co do rozlohy je tato místnost malá. Rozprostírá se na ploše asi dva krát dva metry. Její velikost však nemá co dělat s její funkčností. Ač je prostor stísněný, vyzařuje z něj pozitivní a přátelská atmosféra i přes černou a ponurou barvu stěn. Velký podíl na tom mají stěny polepené lístečky s myšlenkami a postřehy studentů.

V kuchyňce mohou studenti využít mikrovlnku, kávovar i další spotřebiče. Foto: David Klement / Lemur

Kuchyňka je vybavená vším, co si může řadový student přát. Varnou konvicí, mikrovlnkou, ledničkou, veškerým potřebným nádobím a konečně již zmíněným maličkým, ale účinným kávovarem. Také nabídka je poměrně rozmanitá. Můžete si vybrat rozpustnou či nerozpustnou kávu, černý, zelený, ovocný nebo bylinkový čaj. Odolní jedinci mohou vyzkoušet kávu s takzvanou zdravou bombou, což je směs kurkumy, pepře a skořice. Nabídka se ale postupně mění.

„Kuchyňka je úžasná věc,“ říká studentka druhého ročníku psychologie Eva Vráhová. „Chodím sem především na kávu, můžu si ji tady dát za dobrou cenu,“ dodává. Orientační ceny se pohybují v rozmezí od tří do deseti korun, podle toho, jaké služby chce student využívat. Přispívání je zcela dobrovolné a stojí na principu studenti sobě. Pokud se někomu taková forma přispívání příčí, může podpořit chod kuchyňky například ve formě naturálií. Představivosti se meze nekladou. A zejména na Filozofické fakultě ne.

Další vychytávkou, kterou knihovna nabízí, je půjčování dek. Student si může od červeného informačního pultu odnést deku, výměnou za ISIC, který slouží jako zástava a jít se učit ven. Stejným způsobem si může také půjčit nabíječku na mobil, flash disc a sluchátka, vždy výměnou za ISIC nebo jiný doklad typu šalinkarta. Knihovna dokonce zprostředkovává také vypůjčení elektronické čtečky za zálohu 1000 korun. Studenti také mohou využít služby mobilních skříněk ve druhém patře, kde si mohou do druhého dne nechat uloženo například větší množství knih. U červeného pultu jsou k půjčení dokonce i deštníky.