Koleje a menzy zdražují: Studenti všech fakult, třeste se

„Jo tak ty bydlíš na koleji? Haha, nechtěl bych…“ „A vy máte jako společný koupelny s klukama? Fuj.“ „Tak to jíš celej semestr jen čínský polívky, ne? Nebo ani rychlovarku tam nemáte?“ „Eee…“

Foto: Markéta Sulková / Lemur

Pravidlo no. 1: jakmile se byť jen zmíníte, že vaším jediným brněnským pseudo-domovem je univerzitní kolej, zákonitě se setkáte alespoň s jednou z výše popsaných reakcí. A pokud nebydlíte přímo na zrekonstruovaných Vinařkách (legendy říkají, že několika málo vyvoleným se takové pocty dostalo), vesměs jsou negativní názory oponentů pravdivé. Vaší jedinou útěchou, kterou takřka nulové soukromí kolejních prostor skýtá, je poměrně příznivá cena. Osmnáct set a pár drobných měsíčně za čtyřlůžkový pokoj i s internetem a teplou vodou (horkou, pokud si přivstanete) se dá považovat za výrazné plus. Můžete si pak koupit o pár rohlíků víc. Zlí jazykové tvrdí, že ne však na dlouho… jak to tedy je?

Cena ubytování za den se od začátku podzimního semestru zvýší o korunu. Foto: David Klement / Lemur

Takovým, kteří na kolej dopustit nedají ani přese všechny zjevné nedostatky, se prý statečný boj za její čest o něco prodraží. Už od začátku podzimního semestru se činže zvýší zhruba o 150 korun na měsíc. Za ubytování jako takové si ale ve skutečnosti připlatíte jenom korunu denně. Nově se totiž pevnou položkou nájmu stává internetové připojení (4 koruny/den). To mělo doposud podobu 130 korun, které bylo třeba uhradit „navíc“. Jak se tedy zdá, facebookové a instagramové brouzdání budeme mít od září dokonce o kapánek levnější, než je teď. A zlevní i pračky! Asi ne všechny, ale používání těch kolejních hned o celou dvacetikorunu. Docela bájo, no ne?

Co už takové bájo ale není, je změna cen obědů v univerzitních menzách. Smažák a hranolky za třicet sedm? Ach, kde jsou ty sladké časy. Dneska se pod 40 korun nejde. Otázkou zůstává, zdali náležitě stoupne i kvalita jídla. Věrným strávníkům nezbývá než doufat.

Zatímco informace, kam Správa kolejí a menz zainvestuje „smažákové“ peníze, příliš jasná není, naše „pokojová“ koruna za den údajně pomůže „modernizovat ubytovací kapacity“. Alespoň to v oficiálním oznámení na webu SKM tvrdí manažerka provozu ubytovacích služeb Jana Hradilová. Zaměstnancům však peníze pravděpodobně nepůjdou – půl hodinu před ranní sprchou a půl hodiny po ní jsem se jako správný investigativní novinář odhodlávala k tomu, abych oslovila paní uklízečku a zeptala se, jestli něco o nějakém zdražování vůbec tuší. Neměla ponětí, o čem mluvím a dívala se na mně dost podivně. Buď to bylo tím ručníkovým turbanem a rozteklou řasenkou, nebo zjevně přidáno nedostane. To, jak se novelizace kolejních prostor projeví doopravdy, už nechávám na posouzení vašim budoucím já.

Kristýna Svobodová