Kopačky Masarykově univerzitě štěstí nepřinesly

Městský stadión Srbská zaplavily barvy dvou největších brněnských univerzit. První fotbalový souboj červené a modré nakonec ovládlo Vysoké učení technické (VUT), které před čtyřmi tisícovkami diváků porazilo Masarykovu univerzitu (MU) 2:1 a pomstilo tak své hokejové kolegy.

Fotbalový souboj univerzit se letos uskutečnil poprvé. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Očekával se tvrdý souboj rivalů jak v hledišti, tak na hřišti. Čtyři tisícovky diváků hnaly do útoku své týmy, které se jim odvděčily předvedenou obětavostí, ale také fotbalovou kvalitou. „Viděli jsme tři krásné branky. Zápas měl obecně velkou úroveň. Myslím si, že jsme určitě viděli lepší třetiligové utkání – nebudu skromný, byl to krásný zápas,“ chválil obě mužstva bývalý prvoligový hráč Petr Švancara. Ze hřiště nakonec odcházeli šťastnější hráči Vysokého učení technického, kteří udolali Masarykovu univerzitu nejtěsnějším možným výsledkem.

Lekce z produktivity

Od první minuty se hrálo ve vysokém tempu. Balón na kopačkách měli více modří, ale góly střílelo Vysoké učení technické. Již v desáté minutě se po rohovém kopu míč otřel o břevno a odrazil se přímo před nehlídaného Milana Slavíka, který pohodlně dopravil balón do odkryté brány a poslal svůj tým do vedení 1:0.

Fotbalový souboj univerzit MU VUTDobývání brány červených pokračovalo, avšak VUT skvěle bránilo a téměř nepustilo hráče MU do šestnáctky. Naopak, ve 33. minutě se ke skákavému balónu dostal Tomáš Podaný a přesnou ranou z voleje navýšil vedení červených na 2:0. „První půlku jsme trošku prospali. Byli jsme málo důrazní. My jsme se snažili hrát, ale oni nás pořádně nepustili do šestnáctky a čekali na brejky a to jim stačilo. Dali dva góly, první se štěstím. Bohužel, dvě střely, dva góly,“ komentoval úvodní poločas hráč MU Zdeněk Šturma, pro nějž se zdá brněnský stadión zakletý. „Hrál jsem tady už víckrát. První, druhou i třetí ligu, ale nevyhrál jsem ani jednou. Vidím, že tahle série pokračuje i teď,“ dodal.

Drama bez vítězného konce

Druhý poločas se hrál v podstatě na jednu bránu. Modří zpřesnili přihrávky, byli důraznější a již od začátku zamkli soupeře na jejich polovině. Tlak Masarykovy univerzity zúročil v 57. minutě Zdeněk Šturma, který překonal gólmana Arbeita přízemní střelou z úhlu. Skóre bylo rázem 2:1 a fanoušci se mohli těšit na infarktový závěr. Jak minuty ubíhaly, přiostřovala se atmosféra v hledišti i na hřišti. Příznivci obou mužstev se předháněli v pokřicích a chorálech a hráči jejich povzbuzování kvitovali maximálním nasazením, ostřejšími zákroky i strkanicemi. „Atmosféra byla úplně fantastická. Nečekal jsem tolik lidí a myslím, že to byl pro kluky skvělý zážitek,“ usmíval se autor druhého gólu červených Tomáš Podaný.

Při zahájení nechyběl ani současný rektor, Mikuláš Bek. Foto: David Klement/LeMUr.mu

Drama vrcholilo v posledních deseti minutách. Modří zamkli VUT v šestnáctce, ale skóre se především díky brankáři červených Arbeitovi neměnilo. V 83. minutě se ve velké šanci ocitl Selinger, Arbeit však jeho pokus vytlačil na rohový kop. Nejblíže vyrovnání byl v 89. minutě Petr Šturma, jehož pokus odkopával z brankové čáry jeden z obránců VUT. Hru kouskovaly časté fauly a střídání, proto také sudí Petr Švancara nastavil čtyři minuty, červení však závěrečný nápor ustáli a zvítězili v prvním fotbalovém souboji univerzit 2:1. „Ti kluci ukázali kvalitu a bojovnost. Byly tam i nějaké strkanice. Jsem rád, že se to obešlo bez karet. Schválně jsem k tomu přistupoval citlivě, spíše s domluvou, než s kartami,“ hodnotil závěr utkání Petr Švancara.