Kounicova kolej, šlechtické bydlení

Dražší, hezčí a v centru. Těmito třemi slovy se dají shrnout základní informace o koleji Kounicově. Jak už název vypovídá, kolej se nachází na Kounicově ulici, čtyři zastávky tramvají z centra, pěšky asi patnáct minut. Její poloha je výhodná především pro studenty práv, přírodovědy a informatiky. V blízkosti se nachází také Moravská zemská knihovna. Budovu zahlédnete již z dálky, jedná se totiž o opravený panelový dům s výrazným oranžovo-žlutým nátěrem a bílými okny.

Foto: Martina Králíková/LeMUr.mu

Celá kolej je zrekonstruovaná, takže se připravte za tento luxus patřičně připlatit. Měsíčně to dělá 3 400 korun (i s internetem). Pro některé studenty to určitě není z hlediska ceny přijatelné ubytování, levněji vyjde i privát v centru. Pro cenu kolejí je velmi příhodné její umístění na Kounicově ulici, která je pojmenovaná po šlechtickém rodu Kouniců. Pokoje jsou dvojlůžkové, nábytek na většině pokojů rok až dva roky starý a hlavní výhodou jsou rozhodně koupelna a záchod sdílené pouze se sousedy z buňky.

Díky umístění koleje není problém večer vyrazit prakticky kamkoli. De facto pár kroků vedle, v budově kolejí VUT, najdete velmi oblíbený studentský klub Alterna, kam se chodí „na jedno“ třeba i v papučích. Naproti přes cestu najdete supermarket Billa, kam můžete po ránu skočit na rohlíky, případně na něco, čím zaženete kocovinu. Po zavření Billy je tady pořád ještě večerka a vinotéka (pokud se rozhodnete spravit, čím jste se zkazili).

Vrátných se obávat nemusíte. Jsou většinou zaneprázdněné (ať už prací nebo sledováním televize) a především nevšímavé. Takže vlastně ideální, pokud chcete protáhnout kamarády dovnitř i pozdě v noci. Že to na těchto kolejích opravdu žije, potvrzuje fakt, že na Facebooku existuje skupina Kounicova kolej, která slouží především k plánování populárních chodbovic a hledání v opilosti ztracených věcí po nich.

Největší výhodou a zároveň i prokletím je existence pizzerie Nostra v přízemí. Kdykoli mezi půl desátou ranní a osmou večerní si můžete dát pizzu, jejíž poměr cena-výkon je víc než uspokojivý. Nevýhodou je omračující vůně při každém příchodu na kolej. Pokud se ve vás spojuje láska k pizze, slabá vůle a lenost jít kamkoli dál pro jídlo nebo si něco uvařit, může se vám lehce stát, že první semestry budete jíst neustále pizzu. Rozhodně se ale vyplatí přivstat si, do jedenácti hodin nemusíte dlouho čekat. Pak se čekání na jídlo protáhne průměrně na čtyřicet až šedesát minut. Méně hladových studentů tady taky najdete ke konci týdne.

Co vám však může vadit víc než čekání na pizzu, je absence Wi-Fi. Zvlášť pokud jste zhýčkaní z FSS, kde se může každý připojit prakticky kdekoli včetně záchodů. Připojení je na Kounicově koleji řešené přes kabel a internetovou přípojku. Což je bohužel trošku nepraktické.

Autor: Vanda Vrubelová