Letní školy naučí studenty vařit i mluvit cizími jazyky

Zkouškové je v plném proudu, prázdniny za dveřmi a nabízí se tolik způsobů, jak je strávit. Vyrazit na fesťák, pod stan, válet si šunky u moře nebo sjet Vltavu. Nuda? Co takhle letos zkusit něco úplně jiného? Letní škola sice zní jako další učení, ale není to tak úplně pravda.

Letní školu zaměřenou na sport, cizí jazyky a gastronomii pořádala organizace Aegee. Foto: Archiv Davida Humpolíka

Pod názvem letní škola si student představí mnohé, ale v praxi se jedná o několikadenní či týdenní pobyty během letních prázdnin. Program škol je někdy spíše studijní, jindy odpočinkový. Nabízí ho Masarykova univerzita, ale i různé studentské organizace. Některé programy jsou zdarma, většinou však studenti platí menší poplatek, popřípadě si zažádají o stipendium. Organizace poté účastníky vyberou podle motivačních dopisů a volných míst. Kde letní školy hledat a co přesně na nich studenti dělají?

Nabídka Masarykovy univerzity

Masarykova univerzita nabízí díky svým katedrám a partnerským univerzitám pestrý výběr míst, kde strávit léto mimo zaběhlé koleje. Je libo letní školu v Utrechtu, Budapešti, Bruselu nebo Oslu? Univerzita láká na stáže zaměřené na energetická studia, evropskou identitu, zelená města nebo cizí jazyky. Pro všechny se něco najde, stačí se podívat na fakultní stránky a vybrat si. Kromě nabídky partnerských univerzit si katedry a ústavy organizují vlastní letní školy. Co mají všechny stáže pod Masarykovou univerzitou společného? Účastníci za ně zaplatí méně peněz nebo dostanou stipendium. Čeká je nabitý program na několik týdnů a zajímavé téma školy. Součástí programu jsou samozřejmě různé výlety, večírky a další aktivity.

Letní univerzita Aegee

Aegee je mezinárodní organizace sdružující mladé, liberální, proevropské a antistereotypní lidi. Cílem organizace je vytvořit Evropu plnou lidí, kteří jsou hrdí na to, že v ní žijí, a sami sebe vidí spíš jako Evropany než jako Čechy, Slováky, Poláky nebo Španěly. Organizace pořádá letní školy každoročně už od roku 1988. Aegee nabízí studentům vysokých škol, kteří se stanou jejími členy, téměř sedmdesát letních univerzit po celé Evropě. Stáže jsou zaměřené na různá témata, mají odlišný program a mohou být cestovatelské nebo pobytové. Mnohé mají ale společné. Účastní se jich třicet lidí z celé Evropy, kteří stráví čtrnáct až osmnáct dní poznáváním nové kultury.

Organizátoři se snaží ukázat účastníkům své město nebo zemi v tom nejlepším světle. Studenti tak vidí místa, kam se běžný turista nedostane. Program začíná v osm ráno a končí pozdě v noci. Součástí programu často bývají workshopy, kde se účastníci naučí vařit, mluvit cizími jazyky a odjedou s desítkami nových přátel z celé Evropy. Ubytování bývá skromnější, například v tělocvičnách, na kolejích nebo ve školách. Celková cena pobytu s polopenzí se pohybuje od sto padesáti do dvou set euro, záleží na stylu a programu školy. Studenti ale musí počítat s dalšími výdaji za dopravu na místo školy, obědy a večírky. Více informací o letních školách naleznete na stránkách organizace.

Studenti mají na letní škole možnost poznat cizí zemi a její kulturu a získat nové přátele. Foto: Archiv Davida Humpolíka

Studenti mají na letní škole možnost poznat cizí zemi a její kulturu a získat nové přátele. Foto: Archiv Davida Humpolíka

Dobrovolnické stáže Aiesec
Letní univerzity ve španělském městě Alicante se loni zúčastnil redaktor LeMur.mu David Humpolík. Z vlastní zkušenosti říká, že vzhledem k náročnému programu od rána do noci a levnému ubytování není tato škola pro fiflenky a šampóny. Ty, kteří to překousnou, čekají nejzajímavější a nejakčnější dva týdny v jejich životě plné nových zážitků, zkušeností, rozšíření si obzorů a získání známých z celé Evropy. Letos se chystá na letní školu do Řecka.

Studentská organizace Aiesec, která funguje i na Masarykově univerzitě, se snaží o rozvoj mladých lidí po celém světě skrze pracovní a kulturní zahraniční stáže. Působí v ní přes sto tisíc členů ze 124 zemí a ročně zařídí přes pětadvacet tisíc stáží. Za letní školu se z jejich nabídky dá považovat dobrovolnická stáž Global Citizen. Mladí lidé si na šest až dvanáct týdnů vyzkouší práci na projektech zaměřených na společenské problémy. Nejčastěji vyučují cizí jazyky, propagují vlastní kulturu a snaží se bourat stereotypy. Kromě aktivních studentů se mohou stáží zúčastnit i čerství absolventi do dvou let od ukončení studia. A co je na stážích Aiesecu unikátní? Nabídka exotických zemí, ze kterých si účastníci mohou vybrat, obsahuje například Brazílii, Kolumbii, Indonésii, Kazachstán nebo Vietnam.

Letních škol je samozřejmě nepřeberné množství, zejména těch, které nabízejí komerční společnosti. Přihlášky na většinu z nich se podávají v prvním čtvrtletí roku. To ale nebrání tomu, zkusit štěstí ještě teď anebo se podívat na nabídku pro příští rok.

Autor: David Humpolík