Letošní vzpomínka na 17. listopad bude bez lampionového průvodu

Oslavy 17. listopadu se tento rok budou vzhledem k epidemiologické situaci konat online. Masarykova univerzita na svých stránkách nabídne například online rozhovor s historiky o sametové revoluci, projev rektora nebo nasvícení rektorátu v barvách trikolory.

Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur

Letošní oslavy svátku studentstva a boje za svobodu a demokracii se budou taktéž muset konat online. Poprvé od roku 2002 nebude možné uskutečnit tradiční lampionový průvod Brnem ke Kounicovým kolejím. Nadační fond studentů Filozofické fakulty, který průvod obvykle pořádá, proto vyzívá studenty i ostatní k symbolickému zapálení svíčky nebo lampionu v oknech svých domovů.

V dopoledních hodinách položila delegace Masarykovy univerzity věnce k Památníku obětí nacistické totality v Kounicových kolejích, v budově Právnické fakulty nebo u Pomníku tří odbojů v Rooseveltově ulici. Ve tři hodiny odpoledne bude na webu muni.cz odvysílán rozhovor prorektora Masarykovy univerzity a historika Jiřího Hanuše a historika Jiřího Suka z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Rozhovor s názvem Sametová revoluce a moc bezmocných se bude věnovat osobě Václava Havla, povaze sametové revoluce a úloze studentů, kterou v ní sehráli.

Mezi doprovodný program oslav patří také videozdravice rektora Martina Bareše, nasvícení budovy rektorátu v barvách trikolory přesně v 17 hodin a 11 minut nebo uveřejnění dokumentárního filmu Brněnský listopad na webu muni.cz. „Film obsahuje řadu dosud nezveřejněných záběrů. V kombinaci oficiálního zpravodajství, pouličních anket a bezprostředních reportáží přináší neotřele autentický, lokální a všednodenní pohled na listopadové události,“ uvedla za pořadatele Michaela Pokorná.

Na státní svátek 17. listopadu si připomínáme dvě významné události českých dějin. Smrt studenta Jana Opletala a následné uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939. K uctění Opletalovy památky studenti v roce 1989 uspořádali pietní akt a průvod, který byl komunistickými bezpečnostními složkami násilně rozehnán na Národní třídě a nastartoval tak chod sametové revoluce, která vedla k pádu režimu v Československu.