Lidé oslaví 100 let české vědy na Noci vědců, pomůže jim nová aplikace

Noc vědců v pátek už po třicáté nabídne poučný program široké veřejnosti. Letos pořadatelé přichystali aplikaci s mapkou, která zájemcům pomůže s orientací v programu. Tématem akce je 100 let české vědy s odkazem na blížící se výročí založení Československa.

noc vědců - PLIN Stanoviště oboru PLIN na Noci vědců. Foto David Klement / Lemur

Noc vědců je celorepubliková akce, která veřejnosti každoročně nabízí spoustu vědomostí a zábavy v jednom exklusivním balíčku. Letos se koná již po třicáté a téma ročníku zní „100 let české vědy“. Hvězdárny, knihovny, vědecká centra i univerzity tak tento pátek od 17:00 do 22:00 otevřou své brány veřejnosti a zdarma jí představí program zaměřený na nejvýznamnější české objevy za posledních 100 let.

„Připravený program je neuvěřitelně pestrý. Návštěvníkům dá nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí také nejmodernější vědecké trendy a ukáže, že čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ uvedla koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

S orientací v rozmanitém programu zájemcům pomůže nová mobilní aplikace pro Android s mapou a kompletním programem. Odkaz na obchod s aplikacemi, odkud ji lze stáhnout, návštěvníci najdou na stránkách akce. Aplikace jim umožní sestavit si vlastní program a mapu stanovišť, která chtějí navštívit. Zajít tak mohou například do vědeckého centra VIDA!, Technického muzea nebo na Mendelovu univerzitu a Vysoké učení technické.

Do akce se zapojí také Masarykova univerzita, která nabídne program na sedmi různých místech. Návštěvníci univerzity se tak mohou poučit o programování a robotech v Ústavu výpočetní techniky Ekonomicko-správní fakulty nebo o plazmě a životním prostředí na Přírodovědecké fakultě. V Univerzitním kampusu Bohunice jim ukáží práci v kriminalistické laboratoři a kdo dostane chuť na něco dobrého, může se zastavit třeba v gastronomické zóně Filozofické fakulty, kde budou k ochutnání zejména exotické teplé nápoje, jako je wayusa, maté nebo zapote.