Lidé prozářili Brno na počest historii

V Brně si v sobotu 17. listopadu ve večerních hodinách připomněli lidé události z let 1939 a 1989 při tradičním lampionovém průvodu. Ten začal v centru města a zastavil se mimo jiné na Právnické a Filozofické fakultě a na Kounicových kolejích, kde se účastníci dozvěděli události z historie, které se k těmto místům pojily. Akci zakončili účastníci zpěvem české, slovenské a studentské hymny na Kraví hoře.

Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur

I letos se Brno rozzářilo tradičním lampionovým průvodem. Lidé si připomněli události roku 1939 a 1989 na zastaveních zapálili svíčky obětem nacismu a komunismu. Průvod navazoval na program Brněnského sedmnáctého, na kterém vystoupila řada řečníků. Studenti, divadelníci i vyučující nabádali k občanské participaci a společné diskusi. Organizátoři události vyzývali návštěvníky, aby se připomínková akce neproměnila v protest. Několikrát však zaznělo hlasité požadování demise stávajícího premiéra Andreje Babiše.

Samotný průvod začal na náměstí Svobody, odkud pokračoval na Moravské náměstí, Komenského náměstí, Filozofickou a Právnickou fakultu MU a Kounicovy koleje. Na jednotlivých zastávkách historici z Filozofické fakulty MU vyprávěli příběhy, které se s místy pojily. Připomínka pak byla ukončena zpěvem české, slovenské a studentské hymny na Kraví hoře.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout v galerii níže.