Literární lavičky lákají k četbě v centru města

Knihovna Jiřího Mahena spustila zajímavý projekt v centru Brna. Na Jakubském a Moravském náměstí přibyly literární lavičky, které v sobě ukrývají sbírku knih různých žánrů. Knihovničky nesou jména Jiřinka a Mahenka.

Tituly v literárních lavičkách se budou postupně obměňovat. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Jedno říjnové odpoledne jsem vyrazila na Moravské náměstí. Ačkoliv bylo počasí opravdu vydařené, zaskočil mě počet lidí před kinem Scala, kde se nachází lavička se jménem Jiřinka. Že by nápad knihovny probudil v lidech čtenářského ducha? Bohužel ne, to jen jedna z politických stran využila prostoru náměstí ke svému srazu. Moje poznámka: „No to je teda nádhera!“ adresovaná k Internacionále, která právě začala hrát, nezůstala bez povšimnutí. Postarší paní, která mě zaslechla, začala s úsměvem přikyvovat: „Ano, je to krása.“ Během chvilky se dav rozprchl a já se mohla v klidu pustit do výběru knížky, se kterou strávím následující chvilky.

A jak jinak si užít jedny z posledních slunečných dnů podzimu než v centru Brna s kvalitní knihou v jedné ruce a s kelímkem kávy ve druhé? A pokud vás zima odradí od vysedávání venku, není nic snazšího, než si knihu vypůjčit domů, popřípadě ji nahradit vlastní. Knihovničky, které jsou navrženy architektonickým studiem AEIOU, sice obsahují starší tituly, ale nikoliv nezajímavé. Nemusíte se bát, že vám dojde zásoba knih k přečtení, jelikož budou pravidelně doplňovány a tematicky obměňovány. Díky umístění mohou knihovničky sloužit i lidem, kteří se nachází ve složité životní situaci. Pokud se budete pohybovat v blízkosti některé z knihovniček, tak doporučuji zavítat blíže a prozkoumat, co za literární poklady ukrývá, a popřípadě se u ní i na chvíli zdržet.

Aneta Krikelová