Literatura je mým hobby, tvrdí zakladatelka čtenářsky úspěšného webu

Marta Štefková studuje prvním rokem obory Český jazyk a literatura a Latinský jazyk a literatura v navazujícím magisterském studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V květnu minulého roku založila tato nadšená čtenářka webový magazín Vašeliteratura.cz a už půl roku po jeho oficiálním startu byla oslovena Národní knihovnou ČR pro archivaci webu jakožto součásti českého kulturního dědictví. Co dalšího na sebe aktivní studentka prozradila?

Marta Štefková. Foto: archiv Marty Štefkové

Marta Štefková. Foto: archiv Marty Štefkové

Literaturu nejen studuješ, ale věnuješ se jí i ve volném čase. Co tě vůbec ke studiím literatury a českého jazyka přivedlo, proč ses rozhodla zrovna pro tento obor?
Zpočátku jsem chtěla studovat daný obor jen kvůli literatuře. Knihy jsem milovala už odmalička. Zpočátku to byly pohádky, řecké báje a pověsti, poté jsem přešla ke klasice české literatury, jako jsou Jiráskovy romány a díla Němcové, a následně k dalším knižním skvostům.

Od května 2009 pracuješ na webovém projektu Vašeliteratura.cz. Co tě k jeho založení vedlo?
Touha dokázat, že lze založit vlastní projekt, který by mohl přinést užitečné a zajímavé informace z oblasti literatury ostatním lidem. A také touha po sebevyjádření a vytvoření prostoru pro všechny, kteří se chtějí k literatuře vyjádřit. U mnoha uznávaných literárních časopisů a internetových magazínů mi vadí, že se věnují převážně vysoké literatuře. Jenomže i onen střední proud a braková literatura tu má své místo. I tuto oblast se pokoušíme na našich stránkách mapovat především řadou recenzí na knižní novinky.

Jaký vztah máš ty osobně ke knihám? Máš literární ambice?
Literatura pro mě představuje něco jedinečného, a z toho důvodu mě neustále láká otvírat nové knihy, a když už jednou přečtu kousíček dobrého příběhu, pak jej musím přečíst celý. Takže se dá říct, že vlastně bez literatury neumím žít. Cením si mnoha autorů, kteří ve mně dokáží vyvolat pocit jedinečna a krásy. A zároveň mě to i odrazuje od vlastních literárních pokusů. Přiznávám se, že jako malá jsem psala básničky, pohádky, dokonce jsem začala i román, ale dnes se těmto svým „počinům“ směji a jsem ráda, že jsem je všechny vyhodila do koše.

Rekrutuješ si redaktory přímo z Filozofické fakulty? Patří mezi tvé čtenářstvo zejména studenti MU nebo je web určený pro širokou veřejnost?
Většinu redaktorů skutečně tvoří studenti MU, kteří se přihlásili na můj inzerát podaný prostřednictvím ISu. Řada lidí se ale přihlásila o spolupráci přímo z řad našich čtenářů, což mě mile překvapilo.

Stalo se ti ve spojitosti s webem něco nečekaného či přímo překvapivého?
Nečekané věci se dějí skoro pořád. Stačí, když některý čtenář napíše milý e-mail nebo komentář. Zpočátku jsem si ani nemyslela, že by naše stránky navštěvovalo tolik lidí. Asi největším překvapením byl pro mě vysoký zájem o naši literární soutěž Píšu, píšeš, píšeme. Nestačila jsem pročítat všechny došlé soutěžní příspěvky a přestože se mezi nimi našla řada průměrných výtvorů, objevila se mezi nimi i zajímavá dílka. A takovým překvapením pro mě byla i nabídka Národní knihovny ČR, která naše stránky archivuje v takzvaném WebArchivu, aby byly „trvale uchovány pro budoucnost, a staly se tak součástí národního kulturního dědictví“.

Jaké zkušenosti jsi vedením webu nabyla? Chceš se něčemu podobnému věnovat i po ukončení studií?
Díky vedení magazínu jsem získala řadu cenných zkušeností. Především jsem musela najít redaktory, zajistit nakladatelství, která by s námi spolupracovala, partnerské weby, připravovat články ke zveřejnění a jiné aktivity. Práce na magazínu vaseliteratura.cz je sice veliká, ale rozhodně v ní chci pokračovat i nadále. Spíše se ale jedná o volnočasovou aktivitu, nikoliv o budoucí povolání. Magazín je totiž neziskový, takže všichni redaktoři – včetně mě – pracují pro magazín bez nároku na honorář. Odměnou jsou pro nás knihy, které získáváme zdarma z řady českých nakladatelství, a především čtenáři, kteří si cení naší práce.

Mnoho studentů se zamýšlí nad vlastním projektem spojeným s něčím, co je baví (hudba, umění, věda atd.). Existuje něco, co bys jim poradila?
Především si musí dobře promyslet, jak má projekt vypadat a co má být jeho cílem. V dnešní době je snadné založit funkční webovou stránku, ale je mnohem pracnější dát jí zajímavý obsah a odlišit se od řady jiných projektů podobného zaměření.

Autor: Pavla Lokajová