Magnesia Litera drží krok s dobou. Poprvé vyhlašuje cenu o nejlepší blog roku

Knižní ceny Magnesia Litera se rozrostly o další kategorii. Poprvé se bude vyhlašovat cena Magnesia blog roku. Vítězný blog vyberou čtenáři prostřednictvím hlasování, které probíhá do 12. dubna. Výherce obdrží částku padesát tisíc korun na knižní vydání.

Loňský primát Litery za prózu dostal Emil Hakl. Vítěz Magnesia blog roku bude vyhlášen vůbec poprvé v historii soutěže. Foto: Magnesia Litera Facebook

V letošním 14. ročníku knižních cen Magnesia Litera se bude poprvé vyhlašovat cena za nejlepší blog roku. Mezi nominovanými je šestice blogů, které vybrala tříčlenná porota. Funkci poroty zastali vítězové minulých ročníků Magnesie Litery Petra Soukupová, Emil Hakl a doplnil je literární kritik Pavel Mandys.

V prvním kole vybírala porota blog podle stanovených kritérií. Kladla důraz na aktivní činnost blogů v letech 2014 a 2015, přičemž se hodnotila kvalita textů. Vybíralo se z blogů založených nejpozději do roku 2014. Ve druhém kole se pole působnosti přenáší na veřejnost. Každý má možnost hlasovat od 23. března do 12. dubna a přispět k výběru blogu, jehož autor vyhraje padesát tisíc korun a dostane tak možnost vydat blog i knižně. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 14. dubna v Národním divadle a celý večer v přímém přenosu odvysílá Česká televize na kanálu ČT Art.

Blogy vtipné, jízlivé a ze života

Mezi nominovanými se představilo šest tematicky odlišných blogů a každý si může vybrat podle chuti. Vtipné, až pohádkově laděné jsou příběhy otce na mateřské „dovolené“, který zažívá nástrahy svého malého a hlavně zákeřného syna Čeňka. Příběhy z Deníčku moderního fotra od Dominika Landsmana donutí čtenáře se smát, i když nechtějí a i když třeba děti nemají moc rádi.

Blog v knižní podobě? Autor vítězného blogu získá 50 000 Kč na vydání blogů knižně. Foto: Magnesia Litera Facebook

Blog v knižní podobě? Autor vítězného blogu získá 50 000 Kč na vydání blogů knižně. Foto: Magnesia Litera Facebook

Příznivci břitkého a jízlivého přístupu k novým trendům ze života mladých ocení brněnský blog Prigl vytvořený dvojicí Pavlem Šplíchalem a Jakubem Ryškou. Blog se zabývá tématy, která létají ve vzduchu, ale ke kterým se v diskuzi s kamarády nebo rodiči stejně nedostanete, protože jsou buď příliš trefná a tudíž nepřípustná, nebo jsou natolik nevhodná, že se z nich stává jakési společenské tabu.

Kus z hereckého života představuje blog Kafe a cigárko mladé herečky Marie Doležalové, která vypráví s vtipem o hereckém prostředí, ve kterém nejsou jen pozlátka a sláva, jak se může leckomu zdát.

Satira z Londýna a příhody programátora
Blog spisovatelky Ivy Pekárkové na iDnes.cz popisuje náměty ze života bez servítek. Články se zabývají především situacemi přistěhovalců týkajících se úzce autorky, protože sama žije s manželem v přistěhovalecké komunitě v Londýně. Přesto se také zajímá o dění v České republice, které ráda komentuje s nemalou kapkou satiry.

Z trochu odlišného soudku je blog La Trine, který je psaný netradičně skrze osudy zaostalého třicetiletého Davídka a samotného autora. Články s humorem a ironií vykreslují životní situace programátora Davida Grudla, ať vymyšlené či ne, které ho rozčilují.

Poslední z nominovaných je Fotoblog Jiřího Peňáse. Vstupní stránku blogu tvoří mapa se zapíchnutými špendlíky v místech, které autor navštívil a skrze ně se dá proklikat na psaný blog doplněný o fotografie. Každý článek je poetickým popisem jednoho místa, kde Jiří Peňás nějakou chvíli pobýval. Tyto příběhy potěší nejen milovníky cestování, ale i ty, kteří rádi prožívají nové zážitky třeba i očima druhých.

Patrícia Ferková