Mánesky aneb Krásný život v Krpoli

Když už někdo náhodou ví, kde jsou Mánesovy koleje, tvrdí, že se jedná o druhé nejhorší koleje, které Správa kolejí a menz MU poskytuje. Toto tvrzení se dá jak vyvrátit, tak potvrdit. Jako vše mají „Mánesky“ své světlé a stinné stránky a je jen na obyvatelích, zda si budou stěžovat nebo budou svůj druhý domov vychvalovat.

Foto: Jan Koper

Foto: Jan Koper

Koleje leží v Králově poli u zastávky Tylova, jednu zastávku za Semilassem. Nachází se poblíž VUT, které vlastní budovy D01 a D02. Naproti nich stojí budova C patřící Masaryčce. Z důvodu, že Mánesky Masarykovy univerzity i VUT se nachází blízko sebe, mnoha lidem fakt o rozdílném vlastnictví splývá a jen málo studentů ví, že tyto koleje v rámci MU vůbec existují.

Hned vedle kolejí je základní škola, chvilku vám tak může trvat, než si zvyknete na řvoucí davy deváťáků za oknem. Blízké sídliště kromě nevýhod přináší  i plusové body. Za všechny stačí zmínit Billu, Lidl, Alberta a nonstop trafiku ve vzdálenosti do 500 metrů. Alespoň malá náplast na to, že koleje se nenachází zrovna nejblíže centru. A i kdyby, těch patnáct minut šalinou není tak moc, jak dozajista potvrdí kolegové z Komárova.

Jednoduše řečeno samotná kolej je pětipatrová králíkárna. Všechny pokoje jsou identické dvoulůžáky a na každém patře se z bývalých studoven zřídily čtyřlůžkové pokoje. Velkou výhodou je umyvadlo a zrcadlo na každém dvoulůžkovém pokoji. Bohužel sousedi ze „čtyřek“ jsou odkázáni na cestu do společných umýváren při každé potřebě vody. Vzhledem k tomu, že se jedná o sousední místnosti, je to moc netrápí. Úložné prostory na každém pokoji jsou kvalitou většinou průměrné. Přímo u zastávky je  restaurace Zagreb. Hospoda, která z venku vypadá jako putyka, vevnitř působí trochu na výši, ale jakmile si sednete, zjistíte, že je to perfektní domácí prostředí. Ti, kteří tam byli, budou jistě souhlasit s tvrzením, že se jedná o jednu z nejlepších hospod. Příjemná obsluha, dobrá dostupnost, skvělé pivo a lidové ceny sem lákají hosty nejen z řad studentů.

S budovou koleje rovněž těsně sousedí tenisová hala Mánesova. Odhadem asi třicet procent obyvatelů koleje si tudíž v rámci Celouniverzitní tělesné výchovy registruje předměty, které jsou vyučovány zde a vyhýbají se tak nutnosti zdlouhavému dojíždění do tělocvičny například  na Vinařky.

Foto: Jan Koper

Foto: Jan Koper

Koleje se pohybují v průměrné cenové relaci. Nepatří mezi nejdražší, jako například Kounicovy, ale zato zaplatíte za dvoulůžkový pokoj více než na Veveří. Nejeden obyvatel koleje si na tento fakt stěžuje. 82 korun za noc je údajně moc, srovnáte-li vybavení a dostupnost s Veveří. Čtyřlůžkové  pokoje jsou samozřejmě levnější, zaplatíte za něj zhruba stejně jako na Náměstí Míru.

Ve srovnání s kolejemi Tvrdého  jsou na Máneskách krásné sprchy i záchody. Jistě vás zmate, když z chodby vstoupíte do dveří s nápisem WC Ženy, abyste narazili na dveře s nápisem Sprchy Muži, ale to je jen počáteční šok. V realitě fungují sprchy i toalety pro zástupce obou pohlaví. Menší nevýhodou je neregulovatelnost teplé a studené vody ve sprchách. Při sprchování je tak dobré hlásit „Pouštím!“ a „Vypínám!“, aby soused ve vedlejší sprše nepřišel k újmě na zdraví.

Co se týče kuchyněk, mikrovlnka, sporák ani boxy na jídlo nevyváží skutečnost, že na každém patře chybí lednička. Ty jsou sice na pokojích, avšak z důvodu nedostatečné kapacity ne na všech. Ti, co  nemají ledničku, jsou odkázáni na skladování netrvanlivých potravin u kamarádů nebo prostě žít stylem „koupím a sním“. Zvláště teď na jaře, kdy už ztratilo smysl věšet jídlo v taškách z okna.

V nedávné době byla na koleji zřízená kuřárna, jedná se o miniaturní místnost s kapacitou pěti míst.

Nonstop hlídání kolejí zajišťujíčtyři dámy. Všemi milovaná „blondýna“, flegmatická „mladá“, pohledem-zabíjející „ryšavá“ a bohužel velkým množstvím studentů nenáviděná „brýlatá“. I přes fakt neustálého dozoru ale většinou není problém propašovat případnou návštěvu dovnitř po zákazu návštěv.

Dosud se mi nepodařilo zjistit, jak často se zde vyskytuje kolejmáma. Jakoby se vždy v předem neurčenou dobu zjevila na pár hodin, aby pak tato postarší paní se silnými brýlemi a přísným výrazem zase náhle zmizela.

Obyvatelé se z větší části skládají ze studentů, kteří žádali o určitou kolej, avšak z důvodu nedostatečného počtu bodů na ně Mánesky vyloženě zbyly. Ale neznám jediného, kdo by si nějak extrémně stěžoval. Pokud od kolejního života na Máneskách očekáváte luxus v podobě  několikahvězdičkového hotelu, nechtějte tam. Pokud jste ale schopni přežít v mírně bojových podmínkách, jsou Mánesovy koleje tím pravým a vřele je doporučuji.

Autor: Jan Koper