Masarykova jUniverzita: dvě stovky dětí a středoškoláků včera odpromovaly

Úspěšní absolventi Masarykovy dětské jUniverzity obdrželi při včerejším slavnostním obřadu diplomy. Zakončili tak letošní akademický rok dětské univerzity, během kterého se každý student mohl zúčastnit sedmi výukových sobot plných přednášek a workshopů.

Jedním z cílů MjUNI je podpořit u mladých lidí zájem o vědu. Foto: Markéta Sulková/ Lemur

Univerzitní diplomy včera v kině Scala převzali mladí absolventi Masarykovy dětské jUniverzity (MjUNI), kteří se za sedm výukových sobot zúčastnili dohromady přes stovky přednášek a workshopů pokrývajících různá témata. Vždy jednu sobotu v měsíci se mladší studenti ve věkové kategorii od 9 do 14 let mohli dozvědět mimo jiné zajímavosti o neuropsychologii, práci novinářů či výzkumu v Antarktidě. Středoškolští studenti ve věku od 15 do 17 let, kteří se letos do projektu zapojili poprvé, se věnovali například Latinské Americe, životnímu prostředí nebo si vyzkoušeli manažerské hry.

„Cílem dětské univerzity je podnítit u mladých lidí zájem o vědu, prohloubit jejich vztah k poznání a také je seznámit s prostředím univerzity a oblastmi, kterými se zabývají naši studenti, pedagogové a vědci,“ řekla prorektorka pro vnější vztahy Masarykovy univerzity Hana Svatoňová. Za účast na většině přednášek a workshopů si odneslo diplom 169 mladších studentů. Minimálně polovinu přednáškových dní absolvovalo rovněž 44 starších studentů.

„MjUNI funguje od září roku 2014, postupně se do výuky v rámci ní zapojilo všech devět fakulty Masarykovy univerzity, dvě celouniverzitní pracoviště a centrum CEITEC MU,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Další studenti začnou navštěvovat výuku v říjnu letošního roku a přihlašovat se mohou od srpna.