Masarykova univerzita začíná učit přes sociální síť TikTok

Z vysokoškolských učitelů se stávají díky pandemii koronaviru noví influenceři na sociálních sítích. Snaží se tak pomoci studentům, kteří jsou nuceni z důvodu zrušení klasické výuky studovat sami doma.

Studenti se můžou nově učit pomocí sociální sítě TikTok. Foto: David Klement / Lemur

Na Masarykově univerzitě v Brně začínají ode dneška některé fakulty s náhradní výukou přes sociální síť TikTok, která si získala oblibu zejména u dětí a mladých lidí. Univerzita chce experimentálním způsobem výuky zaujmout ty studenty, kteří se od zrušení výuky studiu doma dosud nevěnovali.

„Pedagogové musejí vytvořit video o délce maximálně 15 vteřin. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že studenti si z těchto krátkých videí informace pamatují lépe než z klasických přednášek,“ říká vedoucí nově vzniklého Centra pro moderní výuku Masarykovy univerzity Vít Jeníček.

První testovací videa vznikla minulý týden. Testovala je Fakulta sociálních studií. „Díky TikToku teď vím o rizikové společnosti podle Ulricha Becka,“ pochvaluje si studentka Markéta Skoupá první příspěvek z Katedry sociologie.

Podle Jeníčka bylo nejprve těžké učitele přesvědčit, aby krátká videa pro TikTok natáčeli. „Chápeme, že jsou vyučující zvyklí přednášet hodinu a půl. Touto novou cestou ale můžete studentům předat jen jednu důležitou informaci,“ dodává Jeníček.

Fakulta sociálních studií je jen začátek

Do projektu se zatím zapojilo pět vyučujících Fakulty sociálních studií. Další přispěvatelé mají následovat z Filozofické fakulty a Ekonomicko-správní fakulty. Od poloviny dubna by se měla přidat i Fakulta sportovních studií.

Řešíme teď koronavirus, na kraviny jako TikTok nemáme čas

Bez TikToku se naopak budou muset obejít studenti Lékařské fakulty. „Řešíme teď koronavirus, na kraviny jako TikTok nemáme čas,“ uvádí Lenka Zachovalová, která na této fakultě učí.

Projekt výuky na sociálních sítích navazuje na řadu projektů, které se univerzitě povedly během koronavirové pandemie zavést. Univerzita už dříve umožnila výuku pomocí programu Microsoft Teams. Studenti také mohou dálkově číst z pohodlí domova některé knihy, které jsou standardně dostupné pouze v prezenční formě ve studovnách.

Brno je podle Jeníčka lepší než Praha

Podle Jeníčka je brněnská univerzita nejprogresivnější v zemi. „Například Univerzita Karlova v Praze plánuje od června možnost hromadného odesílání e-mailů všem zapsaným studentům v kurzu. To my už máme od devadesátých let,“ shrnuje Jeníček.

Univerzita se podle Jeníčka v budoucnu nebrání i dalším sociálním sítím. „Když to bude potřeba, budeme i na Tinderu. Musíme být tam kde studenti,“ říká. Brněnská univerzita vyhodnotí provoz 31. dubna, cílem je, aby ji na sociálních sítích sledovala alespoň třetina studentů.

Lemur přeje krásného apríla všem.