Mažoretky MUNI jsou jediné univerzitní mažoretky v naší zemi

Mažoretka. Slečna v slušivém oblečku, na vysokých podpatcích, s hůlkou a velmi šikovnýma rukama. I Masarykova univerzita se může pyšnit takovými dívkami. A nejen to, MU má dokonce jako jediná v České republice svůj vlastní mažoretkový oddíl.

Foto: Marek Čermák

I když Česká republika neválcuje ostatní země svoji rozlohou, počtem obyvatel, ani svou silnou ekonomikou, přece jenom se můžeme ve své historii pochlubit pár prvenstvími, mezi něž patří také slovní spojení „mažoretkový sport“. Právě z naší malé země se tento pojem začal šířit Evropou, i když domovinou samotného stylu je země galského kohouta, Francie. O úspěchu tohoto sportu, který našel inspiraci zejména v tanci, v moderní gymnastice či v aerobiku, svědčí dnes již tradiční soutěže jako Mistrovství Evropy nebo Evropská Grand Prix. Perličkou pak je facebooková skupina hlásající „Chceme zařadit mažoretkový sport do programu Olympijských her“.

Prvenstvím v této oblasti vyniká i Masarykova univerzita.
Veronika Váská (vpravo), zakladatelka Mažoretek MUNI, při vystoupení. Foto: Marek Čermák

Veronika Váská (vpravo), zakladatelka Mažoretek MUNI, při vystoupení. Foto: Marek Čermák

Je totiž jedinou vysokou školou, která se může pochlubit svým mažoretkovým oddílem. Impulsem pro jeho vznik bylo nadšení Veroniky Váské, dnes již bývalé studentky Pedagogické fakulty. Od roku 2005 vyučovala tomuto sportu sedmileté děti: „A po dvou letech jsem se rozhodla založit skupinu pro dospělé. Obešla jsem různé taneční organizace, ale finanční podmínky byly podle mě pro studentky nepřijatelné, proto jsem se rozhodla zkusit štěstí na Pedagogické fakultě.“

V současné době se Mažoretky Brno dělí na dvě hlavní skupiny dívek: LASSIES a MUNI. První jmenovaný oddíl zahrnuje v dalších pododdílech dívky od 4 do 18 let, druhý pak samotné mažoretky naší alma mater. Vybít se ve volném čase přicházejí na univerzitní půdu nejen studentky Masarykovy univerzity. „Naši skupinu navštěvuji také gymnazistky, studentky Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity, dokonce tu máme i zdravotní sestřičku,“ uvedla Veronika a dodala: „Do MUNI mažoretek nabíráme holky od 18 let. Mohou být zkušené, ale vítáme i zájemkyně, které se s mažoretkovým sportem dosud nesetkaly.“

K životu žen často neodmyslitelně patří krásné šaty a mažoretkový sport má právě tu moc potěšit oko diváka nejen krásnými dívkami, ale i přiléhavým, dokonale padnoucím oděvem. Mažoretky MUNI se snaží, aby každý rok překvapily novým kostýmem. První si šily svépomocí, dnes si je už ale šít nechávají.
Mažoretky věnují svému koníčku spoustu energie a času, odměnou jim jsou četné úspěchy, kterých dosáhly i navzdory své krátké existenci. Největším z nich bylo získané angažmá v Městském divadle Brno ve hře „Hello, Dolly!“ a první příčka na soutěži Ostrava CUP, která se uskutečnila v březnu tohoto roku.

Členky mažoretek MUNI minulou sobotu zazářily také na významné soutěži, která se uskutečnila ve slovenském městě Sobotiště. V seniorské kategorii si odvezly druhé místo. Příští týden se budou ucházet o umístění v dalším klání, tentokrát už v tuzemsku. Nejen o úspěších a dalších plánovaných akcích se dočtete na stránkách klubu.

Autor: Marie Švomová