MISS ACADEMIA není jen o vzhledu, říká studentka biologie

Tento rok se uskuteční již čtrnáctý ročník soutěže MISS ACADEMIA, kterou organizují studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Finálový galavečer v duchu antiky je naplánován na poslední březnový den a Masarykovu univerzitu v něm budou zastupovat dvě studentky. První z nich, Marie Chamillová, odpovídala na to, jaké schopnosti musely studentky prokázat, aby se dostaly až do finále.

Foto: archiv MISS ACADEMIA

Můžeš krátce představit soutěž MISS ACADEMIA?
Je to celorepubliková soutěž, ve které soutěží dívky všech českých vysokých škol. Letos se konaly dva castingy, jeden v Praze a jeden ve Zlíně, z nichž postoupilo deset dívek do finále. Celkem se letos do soutěže přihlásilo asi 250 studentek.

Proč ses přihlásila do soutěže MISS ACADEMIA?
Mě motivovalo hlavně to, že ta soutěž není jenom o vzhledu. Přihlásila jsem se na doporučení kamarádky, která se soutěže účastnila loni.

Zdůrazňuješ, že soutěž není jen o vzhledu. Jakým způsobem se testovala inteligence, kterou by měla MISS ACADEMIA disponovat?
Na castingu nás čekal vědomostně-inteligenční test, který obsahoval otázky od matematiky přes kulturu a současné dějiny až po otázky připomínající IQ test. Body z testu opravdu rozhodovaly o postupu. Důležité také bylo, jak jsme reagovaly na otázky porotců při rozhovoru. Na castingu jsem například potkala své dvě kamarádky, které se věnují modelingu profesionálně, a do finále se bohužel nedostaly.

Co ti k dnešku soutěž přinesla?
Poznala jsem, jak to bere mé okolí. Zpočátku jsem se dokonce bála říct doma, že jsem ve finále. Když jsem to pak řekla, setkala jsem se pouze s kladnými ohlasy. V soutěži jsem se naučila přemýšlet, co řeknu, nebo jak se lépe projevovat před lidmi.

Projevuje se mezi soutěžícími dívkami rivalita?
Musím říct, že jsem žádnou rivalitu nezaznamenala. Všechny jsme spolu strávily celé tři dny a bavily se spolu jako kamarádky od dětství. Holky jsou, myslím si, hodně chytré, inteligentní, takže sklony k nějaké podlé rivalitě mezi námi určitě nebudou.

Vraťme se k problému krásy a inteligence. Soutěž MISS ACADEMIA se snaží bojovat s mýtem, že neexistují krásné ženy, které mají zároveň mozek. Hledá tak dívku, která má (s)mysl. Patříš mezi takové ženy?
Kdyby člověk neměl mozek, tak nemůže vůbec žít. Toto spojení proto považuji za úplnou blbost.

Jak moc si do finále věříš?
Já jsem si nevěřila, že postoupím vůbec do finále. A ani na finále si nevěřím, konkurence je opravdu veliká, holky jsou všechny moc šikovné. Ve finále bude záležet na mnoha faktorech, nedokážu si dokonce ani tipnout, která z dívek by se mohla stát vítězkou.

Využiješ po skončení soutěže nějak zkušenosti, které jsi v ní získala?
Hodně bude záležet na tom, jak dopadnu na jaře se státnicemi, a uvidí se, jakou budu mít možnost naložit se svým časem. Pokud budu mít více času a byla by příležitost přihlásit se do jiné soutěže miss, asi bych do toho šla.

Můžeš prozradit nějaký zajímavý moment, který se ti stal v souvislosti se soutěží?
Nejvíce mě překvapilo, když volal mamce kolega z práce, že mám v Blesku fotku v plavkách z castingu. Z toho jsem byla opravdu na prášky. Ale jinak samé příjemné zkušenosti.

Marie Chamillová je studentkou Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde studuje třetím rokem systematickou biologii a ekologii. Je jí 21 let a pochází z Rožnova pod Radhoštěm.

Autor: Jiří Starý