Multižánrový festival na fildě – SemestrSTART 2010

Léto rychle uteklo a naše vysokoškolské prázdniny už se také chýlí ke konci. Aby nástup do školy nebyl příliš velkým šokem, můžete se naladit na studium třeba příjemným  festivalem SemestrSTART. Ten proběhne ve středu 22. září na dvorech Filozofické falkulty. Čekají vás koncerty, divadlo, workshopy, grilování a mnoho dalšího.

Foto: archiv NFS FF MU

První SemestrSTART přímo na dvoře Filozofické fakulty se uskutečnil v roce 2003. Ten letošní je tedy už sedmým v pořadí. Festival dříve pořádala Nadace studentů, předchůdce dnešního Nadačního fondu studentů FF MU (dále NFS FF MU), ve spolupráci s kavárnou Podobrazy na nádvoří Místodržitelského paláce.

„Co se týče účinkujících, vždy to byla žánrová všehochuť kapel, které nás zaujaly na brněnských, spíše alternativních scénách. Letos je zásadní změna v tom, že angažujeme pouze účinkující s užším vztahem k FF,“ odpovídá organizátorka SemestrSTARTu Martina Pospíšilová na otázku, jak jsou vybíráni účinkující. A ještě dodává: „Každá skupina má minimálně jednoho člena studenta, absolventa nebo vyučujícího z fakulty.“

Letošní SemestrSTART proběhne v takzvaném „orientačním týdnu“, ve středu 22. září. Program poběží na dvou scénách. Ta hlavní se bude nacházet na Arna Nováka. Od patnácté hodiny vystoupí folkrocková kapela Black Unicorn s houslistkou Terkou Jakubíčkovou, studentkou Dějin umění. Za ní následují Ka-tet – alternativní bigbít z Čejkovic – a dvanáctičlenná jihlavská kapela Hrdinové Fšedních Dní,  tvořená studenty bohemistiky a estetické výchovy. Na závěr zahrají energičtí brněnští Funkshmakers. Programem bude provázet moderátor Honza Motal ze studentského Rádia R.

Vedle toho na Arna Nováka stage narazíte na žonglérský workshop nebo prezentaci studentských spolků. Mezi nimi i na stánek naší redakce. Budete mít tedy příležitost vidět lemurovské redaktory naživo a zeptat se nás na všechno, co vás zajímá. Čekat na vás bude nejspíš i nějaký ten mls. Nechte se překvapit a přijďte se za námi podívat.

Druhou scénu na Gorkého připravuje studentská kavárna Krmítko. Program vypadá sice komorněji, ale ne méně zajímavě. Rozezní se zde cimbálovka, akordeon a kytary. Vystoupí divadlo PuMoWo, žonglér Yufi a proběhne workshop salsy. Na tradičním jarmarku budete mít možnost koupit si ručně vyráběný šperk či jiný umělecký výtvor. Hladovce přitáhne vůně grilu před Krmítkem, žízeň uhasí pivo a jiné nápoje.

SemestrSTART na dvorech FF z nařízení vedení fakulty končí už po osmé večerní. „Proto nabízíme studentům navazující program v blízkých spřátelených klubech – hned naproti ve Falku zahraje příležitostné jazzové uskupení Tea for something. Rytmy samby vás čekají v Café Mezzanine, anebo můžete zamířit na afterparty do Sklenicku,“ přibližuje další možnosti směřování vašich kroků Martina Pospíšilová.

Stačí tedy jen doufat, že SemestrSTARTu bude přát počasí a návštěvníci si budou moci užít celý program až do konce. Zapište si tedy: středa 22. září, od patnácté hodiny, dvory Filozofické fakulty. Vstupné dobrovolné. Zváni jsou nejen studenti Masarykovy univerzity a jiných vysokých škol, ale i široká veřejnost.

Autor: Klára Trizuliaková