Na Wine Picnic dorazilo jen pár desítek lidí

Vzduch byl nasycený přátelskou atmosférou a ze zamračeného nebe neukápla jediná kapka. Prostory kolejí Vinařská, kde byl 2. června otevřen univerzitní vinohrad, ale působily jen s několika desítkami návštěvníků poloprázdně. Studenti neprojevili větší zájem ani o degustaci vína, která na Wine Picnicu následovala.

U slavnostního otevření vinohradu byl i prorektor Ivan Malý. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Wine Picnic je studentský festival vína, jehož první ročník se uskutečnil zároveň se slavnostním otevřením nového vinohradu Masarykovy univerzity. Přestože událost, ke které se akce vázala, nebyla tak velká, Wine Picnic měl lidem co nabídnout. Mimo přátelského přístupu vinařů bylo k dispozici asi stood druhů vín. Mezi stánky vinařů atypicky vystupoval stánek firmy Korunní, jehož hostesky upozorňovaly na to, jak perlivá a neperlivá voda působí na chuť vína.

Wine picnic

Množství návštěvníků bylo menší, než stánkaři očekávali. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Hlasitá hudba bránila konverzaci

Dvacet vinařství rozestavilo své stánky pod zastřešeným prostranstvím u kolejí Vinařská. Pódium, kde se v průběhu dne prostřídali tři interpreti, na něj přitom nemířilo. Rozhovor byl mimo přestávky kapel obtížný, avšak návštěvníci si nestěžovali.

„Já jsem přišel jen kvůli Ventolinovi,“ prozradil jeden z návštěvníků Petr Woller. Nakonec jsem sama musela uznat, že DJ svou hlasitostí na rozdíl od dvou předcházejících kapel netrhal ušní bubínky. Naneštěstí přišel na řadu až v době, kdy vinaři začali stánky skládat.

Malá účast nabourala atmosféru jen mírně

Víno bylo výborné a ve slušné cenové relaci. Ačkoli dle pokynů organizátorů se mělo ochutnávat po jedné deci, vinaři ochotně nabízeli poloviční množství, aby zákazníci měli šanci ochutnat více vzorků. Příchozí u vchodu dostali ke vstupence dokonce vlastní skleničku, kterou si mohli ponechat. Člověk se tedy zabývá otázkou, proč na Wine Picnic přišlo tak málo lidí.

Na akci bylo možné ochutnat desítky druhů vín. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Na akci bylo možné ochutnat desítky druhů vín. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

„Přitom je ideální počasí,“ zhodnotila den Nikola Pešová, která se na Wine Picnic přišla také podívat. „Asi je to slabou propagací. O akci vím jen přes Facebook díky známému.“ Možná za to mohla cena vstupenky, která byla pro studenty s ISICem dvě stě korun. Na vině může být i špatné načasování, neboť Wine Picnic proběhl během Týdne vína, který se tou dobou odehrával po celém městě.

Navzdory nedostatku zákazníků si vinaři nestěžovali. Obchody šly i přes nízkou návštěvnost dobře. Podle vinařství Tři čtvrtě šla nejlépe na odbyt jemná vína, zejména pak víno růžové. Nezbývá tedy než doufat, že organizátoři na akci nezanevřou a pokusí se ji příští rok zopakovat. Lépe.

Kristýna Klazarová