Nejen Masaryk, ale i Vláčil, Augusta, Skácel nebo Blatný. MUNIFESTO se zaměří na osobnosti spojené s univerzitou

Na oslavu sta let od založení Masarykovy univerzity se bude o víkendu 17. – 19. května konat třídenní festival MUNIFESTO, který bude přehlídkou filmů, dokumentů i hudby.

Festival na oslavu sto let od založení Masarykovy univerzity se bude konat 17. – 19. května v univerzitním kině Scala. Foto: MUNIFESTO

Program festivalu MUNIFESTO tvoří díla, na kterých se výrazně podílely osobnosti spjaté s univerzitou, a to nejen Tomáš Garrigue Masaryk, ale i filmař František Vláčil nebo paleontolog Josef Augusta a mnoho dalších.

„Celý festival zahájí v pátek komponovaný program věnovaný slavnému botanikovi, folkloristovi a vědeckému filmaři Vladimírovi Úlehlovi,“ řekl manažer festivalu Petr Dimitrov. Z Kanady přiletí jeho pravnučka Julie Úlehla, která sice neumí česky, zato česky zpívá a post-rockovým způsobem interpretuje moravský folklór. Její koncertní vystoupení doprovodí projekce Úlehlových filmů s rostlinnými a folklórními motivy. 

Festival se bude odehrávat v sále a kavárně kina Scala. Většina projekcí a diskuzí je zdarma, v některých případech za symbolické vstupné. Nutné však je pořídit si vstupenky za 0 korun v obchodním centru MU kvůli omezené kapacitě. Všech projekcí se zúčastní i hosté – tvůrci, odborníci nebo aktéři.

Sobotní program začne projekcí restaurované verze filmu Cesta do pravěku, s nímž je spojen Josef Augusta, paleontolog, který studoval na Masarykově univerzitě a byl také vědeckým poradcem při tvorbě tohoto díla.

Absolvent Masarykovy univerzity paleontolog Josef Augusta se podílel na přípravě filmu Cesta do pravěku. Foto: Cesta do pravěku

„Po projekci filmu bude připravená ukázka perspektivního triku, který Karel Zeman ve svých filmech využíval,“ dodal Dimitrov.  Promítat se bude i Ďáblova past od Františka Vláčila, který vystudoval obory dějiny umění a estetika na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. 

V prostorách kavárny se bude promítat krátká sekce dokumentů o osobnostech spjatých s Brnem, například o básnících Janu Skácelovi a Ivanu Blatném, kteří taktéž studovali na MU. O Ivanu Blatném a jeho díle poté budou moci návštěvníci diskutovat s Martinem Reinerem, který za svůj román Básník/ Román o Ivanu Blatném získal cenu Magnesia Litera.

Dojde i na filmy o hudebním skladateli Leoši Janáčkovi nebo brněnském disidentovi Jaroslavu Šabatovi. Program se neobejde ani bez samotného zakladatele univerzity v podobě filmu Hovory s TGM a následné diskuse s režisérem Jakubem Červenkou a herci Janem Budařem a Martinem Hubou.

V neděli je pak na programu představení Voxpot – reportážního kanálu, který se zaměřuje na reportáže ze zahraničí, často z rizikových oblastí a který založili absolventi Fakulty sociálních studií. Na festivalu budou mít premiéru dvě reportáže, jedna věnovaná českému boji za klima a druhá se zabývá vzdělávacím systémem ve Finsku. V obou případech bude následovat diskuse a malý veganský brunch.

Návštěvníci se mohou těšit i na kultovní muzikál Balada pro banditu, o němž bude diskutovat dramatik a spisovatel Milan Uhde. A také dokument věnovaný astrofyzikovi Jiřímu Grygarovi, který studoval na Přírodovědecké fakultě a v roce 2016 obdržel zlatou medaili Masarykovy univerzity, což je jedno z nejvyšších ocenění, které může škola udělit.

Završením celého festivalu bude 19. Filmový festival fakulty informatiky, který je už tradiční přehlídkou krátkometrážních filmů.

Více o programu na stránkách festivalu.